Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Vrkú, nechcem sucho v krku. Tisíce lidí se postavily proti těžbě štěrkopísku u Uherského Ostrohu - zlinrozhlas.cz - 13.6.2020

 

Vrkú, nechcem sucho v krku. Tisíce lidí se postavily proti těžbě štěrkopísku u Uherského Ostrohu 

zlinrozhlas.cz

13.6.2020

 

Obce, které jsou blízko zdroji pitné vody pro 140 tisíc lidí, chtějí zabránit těžbě žalobou

Několik tisíc lidí se dnes zúčastnilo protestního pochodu proti plánům na těžbu štěrkopísku u Uherského Ostrohu. Bojí se možného znečištění blízkého zdroje pitné vody, který je pátý největší v republice a zásobuje 140 tisíc lidí.

Dnešní protest je jednou z největších demonstrací, která se v Česku konala po skončení přisných koronavirových opatření.

Lidé se na místo sešli ze tří stran, a to z Moravského Písku, z Uherského Ostrohu a také z Veselí nad Moravou.

Lidé měli transparenty s nápisy "Štěrkem žízeň neuhasíš", "Kde je voda, tam je život", "Voda nad zlato" nebo "Peníze, pane ministře, 140 000 občanů vás odsoudí". Lidé tak chtěli upozornit na počínání ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

Ministerstvo totiž vydalo kladné stanovisko vlivu těžby na životní prostředí, na základě kterého báňský úřad stanovil dobývací prostor pro těžbu. 

Báňský úřad v květnu zamítl námitky obcí a kraje a potvrdil stanovení dobývacího prostoru. Neznamená to ale povolení těžby. O ni musí firma České štěrkopísky podat samostatnou žádost, o které se rozhodne v novém řízení. Obce i Jihomoravský kraj podají proti rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru žalobu.

Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek uvedl, že kraj se samostatnou žalobou připojí k obcím, které se budou bránit proti stanovení dobývacího prostoru. "Věřím, že máme dobře připravenou žalobu a uspějeme u soudu. Jsme nejsušší kraj a voda by měla zůstat tam, kde je," uvedl Šimek.

Zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Je to zdroj pitné vody pro 86 obcí, kde žije asi 140 000 lidí.

Těžba štěrkopísků vodárenství nijak neškodí, ale naopak mu bývá prospěšná, uvedla tento týden ve svém prohlášení společnost České štěrkopísky.

 

Více na:

Další aktuaility a média

2007.2016

Pietní akt u pomníku T. G. Masaryka v Hodoníně

 

Více informací

2007.2016

Veřejné slyšení „Světlo – dobrý sluha, zlý pán“

 

Více informací

2007.2016

Běh proti rakovině prsu ve Svatobořicích-Mistříně

   

Více informací

2007.2016

17. ročníku cyklovýletu Regionu Podluží a Mikroregionu Hodonínsko v Ratíškovicích

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.