Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Voda a půda jsou nenahraditelné suroviny, pojďme je konečně ochránit! - TZ KDU ČSL - kdu.cz - 18.6.2020

 

Voda a půda jsou nenahraditelné suroviny, pojďme je konečně ochránit!

TZ KDU ČSL - kdu.cz

 18.6.2020

 

Lidovci předložili na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny k „suchu“ návrhy na větší ochranu vody a půdy. Pro KDU-ČSL je ochrana vody a půdy jedním z klíčových témat programu. Předseda lidovců Marian Jurečka představil návrh, podle kterého chce více chránit půdní fond. „Na nejlepší zemědělské půdě nebude už možné stavět obchodní a logistická centra, ale pouze stavby ve veřejném zájmu, jako je třeba vysokorychlostní trať,“ řekl Jurečka s tím, že by se už neměla opakovat situace, kdy se v Hněvotíně na Olomoucku prodalo 44 hektarů nejkvalitnější půdy na výstavbu průmyslové zóny.

 

Největším zdrojem vody v České republice je půda. „Když se podíváme na současný přístup vlády a některých ministerstev, tak to vypadá, že se spíše chrání ložiska těžby štěrkopísku než vodní zdroje a cenná zemědělská půda,“ pokračoval Jurečka.

 

Zářným příkladem je plánovaná těžba štěrkopísku na Hodonínsku, kde je zdroj vody pro 140 tisíc obyvatel. V souvislosti s chystanou těžbou se minulou sobotu uskutečnil protestní pochod za vodu, kterého se zúčastnilo několik tisíc lidí, mezi nimi například senátorka Anna Hubáčková, jež na půdě horní komory ostře vystoupila proti této těžbě, nebo lidovecký starosta Velatic a kandidát na hejtmana Jihomoravského kraje Jan Grolich. „Našimi návrhy bychom podobným záměrům zabránili,“ nastínil Jurečka.

 

Podle Jurečky jsou velkým problémem také meliorace, které odvádí vodu z krajiny pryč. V České republice zabírají meliorace asi 1,2 milionů hektarů půdy. „Předkládám návrh, aby do pěti let byly meliorační soustavy zmapovány a zaneseny do katastru nemovitostí a aby vlastník či uživatel jejich manipulací nezhoršoval půdní vláhu a úrodnost,“ dodal Jurečka, podle kterého by se o tyto záležitosti měl postarat Státní pozemkový úřad, aby nebyly k finanční tíži vlastníkům půdy.

 

 

Více na:

Další aktuaility a média

2007.2016

Odborný seminář „Setkání odborníků v Senátu Parlamentu ČR nad nálezem Ústavního soudu k zákonu o volbách do Parlamentu ČR“

 

Více informací

2007.2016

Jednání o možnostech vybudování společné čističky odpadních vod pro obce Hýsly, Čeložnice a Moravany

 

Více informací

2007.2016

Pracovní návštěva obce Josefov

 

Více informací

2007.2016

Jednání Stálé komise Senátu pro práci Kanceláře Senátu

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.