Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Těžba stěrkopísku: při povodních hrozí kontaminace vody - Hodonínský deník

 

Těžba stěrkopísku: při povodních hrozí kontaminace vody

Hodonínský deník 

18.7.2018

 

 

Moravský Písek – Hodonínské vodárny, které stály za jednou z peticí proti těžbě štěrkopísku a za ochranu prameniště pitné vody u Moravského Písku, získaly odborná vyjádření České geologické služby.

Mají upozorňovat i na největší rizika těžby. Jsou spojená s hrozbou ovlivnění kvality podzemní vody. A to možnou kontaminací nečistotami, která by mohly vniknout do těžebny při povodních. „Nechápeme, proč i přes tyto poklady, které ministerstvo mělo, zůstalo jeho stanovisko k posouzení vlivů záměru na životní prostředí neměnné,“ diví se předseda Vodovodů a kanalizací Hodonín Pavel Čejka.

Podle mluvčí ministerstva životního prostředí Petry Roubíčková posudky do procesu nevnesly žádné nové poznatky s tím, že navíc nově existuje i judikát soudu. Ten resortu přímo ukládá stanovisko EIA nerušit, mohou-li být nové skutečnosti, které v průběhu celého povolovacího procesu vyvstanou, vypořádány v navazujících řízeních. „To je právě případ Uherského Ostrohu. Ostatně je to právě Báňský úřad, který těžbu povoluje na základě zvážení všech argumentů, které má v řízení k dispozici, a který by měl na základě všech dostupných posudků rozhodnout o povolení či nepovolení těžby,“ tlumočila postoj ministerstva Roubíčková.

 

 

Firma vyjádření geologů poslala na obvodní báňský úřad, který se zabývá žádostí těžaře o stanovení dobývacího prostoru. „Zpracovává se koncept finálního rozhodnutí. Do posledního okamžiku před jeho vydáním je možné přijímat námitky účastníků řízení,“ řekl mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek.

Firma potřebuje nejen stanovit dobývací prostor, ale i povolení těžby. Proti ní se na jihovýchodě Moravy vyslovilo víc než jedenáct tisíc lidí.

 

Foto (Hodonínský deník)

 

Více na:

 

 

Další aktuaility a média

2007.2016

PETICE ZA ÚSTAVNÍ OCHRANU VODY A PŮDY

  MOŽNO PODEPSAT ELEKTRONICKY   ZDE        

Více informací

2007.2016

SENÁT SCHVÁLIL SNAZŠÍ ŘEŠENÍ DLUHŮ Z DĚTSTVÍ - Radio Praha 15.8.2019

  SENÁT SCHVÁLIL SNAZŠÍ ŘEŠENÍ DLUHŮ Z DĚTSTVÍ,...

Více informací

2007.2016

Časopis Senát 3/4 2019

        Čtěte více na:     

Více informací

2007.2016

Výjezdní zasedání Stále komise pro rozvoj venkova v Žatci

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.