Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

TĚŽBA ŠTĚRKOPÍSKU NA HODONÍNSKU - ZVON RATÍŠKOVICE

 

„TĚŽBA ŠTĚRKOPÍSKU NA HODONÍNSKU“

 

Dne 13. června 2018 se uskutečnila v Poslanecké sněmovně tisková konference k tématu „TĚŽBA ŠTĚRKOPÍSKU NA HODONÍNSKU“.

Za Senát a svůj volební obvod Hodonínsko jsem na této tiskové konferenci nemohla chybět, neboť se této kauze aktivně věnuji již několik let. Za KDU-ČSL a nezávislé vystoupila paní senátorka Jitka Seitlová a předseda poslaneckého klubu pan Jan Bartošek.  Do Prahy také přijeli starostové z našeho regionu a to paní starostka z Dolních Bojanovic Eva Rajchmanová, paní starostka ze Strážnice Renata Smutná a pan starosta ze Bzence Pavel Čejka. Starostové přijeli s heslem „Je potřeba napnout všechny síly a bojovat společně! Mnoho času již nezbývá!“

Nejen na Hodonínsku chybí voda, ale i v celé České republice je nyní srážkový deficit. Chybí více jak 100 srážkových dnů a situace s chystanou těžbou štěrkopísku a potenciálním ohrožení více jak 140 tisíc lidí je velmi znepokojující. Je potřeba posunout toto téma na úroveň Poslanecké sněmovny a Senátu ČR. Jsou zde silné pochybnosti týkající se povolovacích procesů k této kauze. „Lidovci se rozhodli, že nenechají občany na suchu,“ uvedl Jan Bartošek.

Ohrožení zdroje pitné vody je velkým rizikem nejen v naší obci, ale na celém Hodonínsku. Toto téma bylo zdviženo v Senátu na veřejném slyšení dne 28. března 2018.

 

Co je od té doby nového?

Dopady sucha pokračují dál. Na Hodonínsku napojujeme na náš centrální vodovod další obce, které postupně o vodu přichází. Přestože postupují tyto klimatické změny a cítíme dopady i v zásobách podzemních vod, pokračují rozhodování o těžbě, která nemůže být označena ve veřejném zájmu dál. Soukromá osoba Jampílek má podanou žádost o stanovení prostoru a je před povolením těžby! Dále vyšla na povrch skutečnost, že v průběhu veřejného slyšení v Senátu jsme nevěděli, že Ministerstvo životního prostředí vlastní několik stanovisek České geologické služby, které tuto těžbu nedoporučují. Přestože znalecké posudky odborníků, soudních znalců i České geologické služby považují těžbu za neakceptovatelnou, ministr Ministerstva životního prostředí k těžbě vydává souhlasné stanovisko.

Kde se stala chyba? Je správné dávat přednost penězům před veřejným zájmem? Je toto rozhodování nestranné a správné?

 

Co bude dál?

Pravděpodobně v průběhu srpna bude tato problematika projednána na zasedání Senátu. S kolegyní Seitlovou pevně věříme, že v Senátu dojdeme k závěru, který konečně přinutí Ministerstvo životního prostředí, aby vzalo tuto realitu ohledně sucha a ochrany pitné vody vážně.

Dále nezbývá nic jiného než se obrátit na soud! V průběhu soudního řízení budeme dokládat znova znalecké posudky, znova podávat odvolání vůči našim procesním řízením o ustanovení dobývacího prostotu. Nezbude nám nic jiného, než říkají starostové našeho regionu a to bojovat společně o správný rozsudek ve prospěch veřejného zájmu v soudním řízení!

 

 

 

Další aktuaility a média

2007.2016

Obhajoba pozměňovacího návrhu v Poslanecké sněmovně

Více informací

2007.2016

Den válečných veteránů

 

Více informací

2007.2016

Pracovní schůzka k akci MISS ROMA 2020

 

Více informací

2007.2016

Pracovní jednání v Hodoníně a Hustopečích

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.