Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Těžba štěrkopísku může ovlivnit kvalitu pitné vody na Hodonínsku 23.9.2019

 

Těžba štěrkopísku může ovlivnit kvalitu pitné vody na Hodonínsku

23.9.2019

Tisková zpráva KDU-ČSL 

 

Vláda předložila k projednání dlouho slibovanou tzv. suchou novelu vodního zákona. Ta však dostatečně neakcentuje ochranu vodních zdrojů. Obce na Hodonínsku se obávají, že plánovaná těžba štěrkopísku v těsné blízkosti tamního vodního zdroje, způsobí nevratné škody na kvalitě tamní vody. Lidovci proto chtějí dále bojovat o zakotvení ochrany vody do Ústavy, aby veřejný zájem ochrany vody byl vždy ve sporných situacích upřednostněn.

 

„Novela naprosto nesplnila naše očekávání a vůbec neakcentovala význam vody jako strategické a nenahraditelné složky životního prostředí. Proto KDU ČSL přišlo s iniciativou zakotvení významu vody a její ochrany do ústavy. Bohužel vláda toto zamítla a tvrdí, že hledá řešení pomocí konzultací s ústavními právníky. Výsledek tak může přijít buď pozdě a nebo dokonce vůbec,“ uvedla senátorka Anna Hubáčková.
 

Příkladem rozporů slov a skutků je problematika Hodonínska a ochrana 5. největšího zdroje pitné vody v ČR Bzenec, který ohrožuje těžba štěrkopísků přímo nad vodním zdrojem.

Ačkoli vláda již v roce 2012 schválila ministerstvem ŽP předloženou Státní politiku životního prostředí ČR, schválila v roce 2016 její aktualizaci, v níž se zdůrazňuje princip prevence a princip předběžné opatrnosti při ohrožení podzemních zdrojů vod v důsledku zvyšování těžby štěrkopísků.
 

„Ministerstvo životního prostředí prakticky jedná přímo v rozporu s touto strategií a vládním dokumentem. Svým stanoviskem EIA

totiž schválilo těžbu štěrkopísků, mimo jiné i proto, že voda i nerostné bohatství jsou rovnocenně předmětem veřejného zájmu, alespoň dle příslušných složkových zákonů,“ dodal starosta obce Josefov Vojtěch Pospíšil.

Josefov leží v oblasti, která patří mezi nejsušší místa v České republice a znečištění jediného zdroje pitné vody by pro ní měla fatální důsledky.

„Oblasti mezi Strážnicí a Bzencem se říká Moravská Sahara. Je to jedna z nejsušších oblastí v Česku. Přesto desítky metrů pod povrchem země je ukryto obrovské podzemní jezero s mimořádně kvalitní pitnou vodou. V oblasti je čtyřicet vrtů, které zásobují vodou přes sto tisíc lidí. Soukromá firma tady však chce těžit 350 tisíc tun štěrku ročně. Podle vodohospodářů je to obrovské riziko pro podzemní vodu. Podle nás by v tomto sporu měla být pozice státu zcela jasně na straně vody, protože štěrku se nikdo z nás nenapije. A přesně k tomu nám může pomoci ústavní ochrana vody. Je nutné ukázat, že ochrana vody je na prvním místě, bohužel podle současných zákonů to takto nelze,“ uvedl místopředseda KDU-ČSL pro životní prostředí Petr Hladík.

Lidovci tak chtějí pokračovat ve snaze o zakotvení ochrany vody do Ústavy.

„Pokud v době prohlubujícího se sucha neumíme ochránit vody, pokud  zdůraznění veřejného zájmu  na ochranu vody není ani v nově navrhované novele zákona o vodách, je naší povinností na toto nejen upozornit, ale předložit návrhy na rychlé řešení a vrátit na program jednání náš návrh a ústavní ochranu vody,“ zdůraznila Hubáčková.

 

Další aktuaility a média

2007.2016

Poděkování spolkům v Ratíškovicích

 

Více informací

2007.2016

Tradiční novoroční setkání s diplomatickým sborem v Senátu

 

Více informací

2007.2016

Tyrani a kšeftaři se psy se můžou smát. Senátní výbor odmítl zpřísnit tresty - Blesk.cz 15.1.2020

Tyrani a kšeftaři se psy se můžou smát. Senátní výbor odmítl...

Více informací

2007.2016

Napodruhé lépe. Adept na ústavního soudce míří mezi senátory, výhrady má jediný - aktualne.cz - 13.1.2020

  Napodruhé lépe. Adept na ústavního soudce míří mezi...

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.