Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Těžaři soudní verdikt nezpochybní - Právo - 4.12.2020

 

Těžaři soudní verdikt nezpochybní

 Právo

4.12.2020

Firma České štěrkopísky nepodá kasační stížnost v případu plánované těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí společnosti Petr Dušek.
Krajský soud v Brně zrušil rozhodnutí báňského úřadu, který stanovil dobývací prostor pro těžbu. Bojují proti ní okolní obce i Jihomoravský kraj, bojí se znečištění blízkého zdroje pitné vody pro víc než 100 000 lidí. Podle Duška chce firma nechat báňský úřad v klidu znovu rozhodnout.
Senátorka Anna Hubáčková (KDU-ČSL) z nedalekých Ratíškovic, které jsou odkázány právě na vodu z Moravského Písku, je zčásti spokojená s tím, že vrátil věc k novému projednání báňskému úřadu.
„Soud vzal do svých úvah pouze posudek profesora Ivana Landy za těžaře, nikoli posudky předkládané Jihomoravským krajem a společností Vodovody a kanalizace. Ty budou v dalším řízení opětovně doloženy a některé aktualizovány s ohledem na stále se zvyšující riziko dopadu klimatických změn a trvající projevy sucha v této oblasti,“ uvedla senátorka.
Novela posiluje veřejný zájem
Znalecký posudek profesora Ivana Landy uvádí, že těžba ve stanoveném dobývacím prostoru při splnění požadavků dotčených orgánů nebude mít negativní dopad na vydatnost, jakost ani zdravotní nezávadnost vodního zdroje Bzenec-Komplex.
Do procesu ale možná už vstoupí nová legislativa. „V úterý 1. prosince byla ve Sněmovně (a předtím v Senátu) schválena novela zákona o vodách, která posiluje veřejný zájem na ochraně vody jako ohrožené a nenahraditelné složky životního prostředí a přírodního zdroje. Snad bude konečně ochrana vody brána vážně a prior itně. A pokud ne v procesu povolování dobývacího prostoru, tak rozhodně v procesu povolování těžby,“ dodala Hubáčková.
Posudky Jihomoravského kraje a Vodovodů a kanalizací budou opětovně doloženy a některé aktualizovány
Anna Hubáčková, senátorka
Autor: Milan Vojtek

Další aktuaility a média

2007.2016

Hodonínsko: děti z poničených obcí baví dobrovolníci. Na příměstských táborech - denik.cz - 21.7 2021

  Hodonínsko: děti z poničených obcí baví dobrovolníci. Na...

Více informací

2007.2016

Pro děti z tornádem zasažených obcí připravili výlet, uhradí jim i tábor - blansko.cz - 16.7.2021

Pro děti z tornádem zasažených obcí připravili výlet, uhradí jim i...

Více informací

2007.2016

Vavrouškovu cenu ulovil Pernický, rybář z kauzy Bečva; pedagožka Korvasová a mladý vědec Mikát - asz.cz - 14.7.2021

  Vavrouškovu cenu ulovil Pernický, rybář z kauzy Bečva; pedagožka Korvasová a...

Více informací

2007.2016

Schůzka vedoucího Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v ČR pan Liang-Ruey KE v Senátu v souvislosti s finančním darem JMK pro postižené obce tornádem

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.