Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Soud stopl přípravu těžby šterkopísku – Slovácko – 13.10.2020

 

Soud stopl přípravu těžby šterkopísku

Slovácko 

13.10.2020

 

 

Krajský soud vrátil k posouzení zamýšlenou těžbu u Moravského Písku. Rozhodnutí přivítala řada obcí.

PETR TUREK

Moravský Písek, Brno Několik týdnů obcemi, vodovody i krajem vyhlížený rozsudek je na světě. Krajský soud v Brně zrušil rozhodnutí Českého báňského úřadu o stanovení dobývacího prostoru mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem.

Kauzu plánované těžby štěrkopísku v blízkosti prameniště pitné vody tak vrátil k novému řízení. A to ze dvou důvodů. „Zaprvé nebylo dostatečně prokázáno, že záměr nezhorší povodňovou situaci nebylo například doloženo posouzení rozlivu povodňových vod. A zadruhé, závazné stanovisko stavebního úřadu nedostatečně odůvodnilo umístění záměru do nezastavěného území,“ sdělila Kristýna Ryšavá, advokátka společnosti Frank Bold Advokáti, která zastupuje část žalobců.

Žalobci, mezi kterými je řada obcí, hodonínské Vodovody a kanalizace či Jihomoravský kraj, se obávají toho, že těžba zásadně ohrozí blízký vodní zdroj Bzenec komplex. „Dnešní rozhodnutí soudu je dobrou zprávou pro sto čtyřicet tisíc obyvatel regionu sdílejících obavy z ohrožení nenahraditelného zdroje pitné vody. Je zároveň potvrzením našeho přesvědčení, že státní orgány činné v této kauze nepostupovaly správně a objektivně,“ prohlásil ředitel hodonínský vodovodů a kanalizací Pavel Koubek.

Podle senátorky za Hodonínsko a odpůrkyně těžby Anny Hubáčkové znamená úterní verdikt v kauze průlom.

Jak uvedl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek, právníci úřadu u jednání soudu nebyly. „Informaci tak slyším od vás poprvé. Budeme se muset seznámit s rozsudkem a zvážíme další kroky. Budeme postupovat tak, jak nám ukládá právní řád. To znamená, že musíme ctí rozhodnutí soudu, a budeme pokračovat v odvolacím správním řízení,“ uvedl Machek.

 

Další aktuaility a média

2007.2016

Křest knihy Zázrak jménem voda v Senátu

 

Více informací

2007.2016

Veřejné slyšení v Senátu k petici - Voda je život

   

Více informací

2007.2016

Požehnání moji senátní kanceláře v Senátu

 

Více informací

2007.2016

Tříkrálová sbírka letos trochu netradičně

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.