Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Senátoři v bílých pláštích – MF Dnes – 12.10.2020

 

Senátoři v bílých pláštích 

MF Dnes 

12.10.2020

 

 

Do Senátu míří dva lékaři a starosta. Zdravotnictví ve 2. kole voleb vyhrálo nad ostatními tématy

JIŽNÍ MORAVA Vítězství lékařů a také nejtěsnější rozdíl pouhých 27 hlasů přinesla druhá kola senátorských duelů na jižní Moravě. Sledovaný souboj dvou výrazných osobností vyhrál v Brně bývalý ředitel zdejší fakultní nemocnice Roman Kraus v barvách ODS, když i ve druhém kole předčil bývalou ombudsmanku Annu Šabatovou.

„Pocit mám samozřejmě skvělý, protože jsme tomu věnovali půl roku práce,“ radoval se Kraus, když měl ještě před finálním sečtením hlasů vítězství v kapse.

Vedle radosti ze zisku téměř 58 procent hlasů však Krause mrzela nízká volební účast. V jeho brněnském okrsku hlasovalo ve druhém kole necelých 20 procent voličů. „Už v kampani jsem se snažil vysvětlit, že Senát má smysl a dokáže zabránit těm největším excesům, ať už by přišly zprava, nebo zleva,“ připomněl Kraus a dodal, že v tom hodlá pokračovat. Jako pro lékaře a bývalého ředitele nemocnice je pro něj stěžejním tématem zdravotnictví.

Anně Šabatové, jež kandidovala za Zelené, hnutí Senátor 21 a Idealisty, nepomohla ani podpora mnoha osobností, mezi nimi Elišky Wagnerové, Petra Pitharta či končícího senátora Zdeňka Papouška z KDU-ČSL.

„Byla bych ráda, kdyby se energie vložená do volební kampaně neztratila a přetavila se ve veřejnou či politickou akci, ale uvidíme, jak se to podaří,“ okomentovala výsledek bývalá ombudsmanka s tím, že i nadále bude v kontaktu s lidmi z občanské společnosti. „Jako senátorka bych byla víc slyšet, ale celý život, ať jsem kde jsem, hájím stejné hodnoty,“ dodala. Potěšilo ji, že dokázala oslovit lidi napříč politickým spektrem.

Vyškovský souboj byl těsný. Mluví se o přepočítání hlasů

Z celé republiky nejvyrovnanější souboj se odehrál na Vyškovsku. Lékař Karel Zitterbart (STAN) získal o pouhých 27 hlasů víc než Jaroslav Klaška z KDU-ČSL.

„Bylo to infarktové. Do poslední chvíle nebylo jasno a drželi jsme si spolu s dobrovolníky palce,“ popsal Zitterbart. „Oba jsme středopraví kandidáti a oslovovali jsme velmi podobné voliče, takže se těsný výsledek dal předpokládat,“ dodal nový senátor, který už před volbami avizoval, že v případě zvolení si ve své ordinaci ponechá částečný úvazek.

V Senátu se chce zaměřit na zlepšení dostupnosti zdravotní péče i v odlehlejších a menších obcích a navrhuje zřídit funkci krajského zdravotního ombudsmana.

Jelikož šlo o těsný souboj, je ve hře i možnost přepočítání hlasů. Klaška tuto variantu nevyloučil. „Sám za sebe bych o to asi neusiloval, ale ještě si to probereme v týmu a uvidíme,“ předestřel.

Že vyhrál v politice dosud méně známý kandidát, přičítá Klaška tématům, na která se oba zaměřili. „Viděl jsem to jako střet toho, jestli v současné době lidé víc ocení zaměření na zdravotní péči, nebo snahu mít v pořádku i jiné věci, jako jsou doprava, bydlení a životní prostředí, na které jsem se zaměřil já. V dnešní covidové době se voliči víc přiklonili ke zdravotnictví,“ zhodnotil Klaška.

Z vyhrocené kampaně vyšel vítězně starosta Třetina

Ze znojemského klání dvou starostů, které doprovázela vyhrocená atmosféra, vyšel jako vítěz Tomáš Třetina z TOP 09. Svého soka, starostu Znojma Jana Groise, který místo domovské ČSSD kandidoval za Starosty a osobnosti pro Moravu, porazil o zhruba deset procent.

„Jsem rád, že vyhrála slušnost, pokora, spolupráce a nabídka programu pro Znojemsko,“ sdělil Třetina, který chce do konce období zůstat starostou Moravského Krumlova a usedne i v krajském zastupitelstvu.

První kroky Třetiny povedou na znojemskou radnici, kde začne řešit obchvat města. Dále se chce věnovat novému stavebnímu zákonu.

Grois vzkázal, že chce zasypat příkopy, které vyhloubila tvrdá volební kampaň, a bude rád s novým senátorem spolupracovat na všech projektech, které posunou region vpřed.

Hlas od komika Bývalého ředitele brněnské fakultní nemocnice Romana Krause (vpravo) přišla v senátním duelu podpořit nejen rodina, ale třeba také herec Bolek Polívka. 2x foto: Patrik Uhlíř, MAFRA Gesto vítěze Po sečtení hlasů se Tomáš Třetina se svým štábem mohl radovat. Společný kandidát šesti stran získal na Znojemsku jasnou převahu. Foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Fakta Další senátoři z kraje

● Mandát do roku 2022 Jaromíra Vítková (KDU-ČSL): Blanensko a sever Brna-venkov Jan Žaloudík (ČSSD): severozápadní Brno a západ Brna-venkov Jiří Dušek (ANO): jižní a východní části Brna Anna Hubáčková (KDU-ČSL): západní část Hodonínska * Šárka Jelínková (KDU-ČSL): východ Vyškovska

● Mandát do roku 2024 Rostislav Koštial (ODS): Břeclavsko a jih Brna-venkov Mikuláš Bek (STAN): Brno-střed a západní části Brna * jen část senátního obvodu

27 hlasů navíc Velmi těsně zvítězil na Vyškovsku Karel Zitterbart.

Autor: Zuzana Brandová s přispěním Robina Krutila

 

Další aktuaility a média

2007.2016

171.výročí narození T.G.Masaryka - Hodonín

   

Více informací

2007.2016

8. schůze Senátu - projednání zákona o bonusu k nemocenské při koronavirové karanténě

 

Více informací

2007.2016

9. schůze Ústavně-právního výboru - projednání zákona o bonusu k nemocenské při koronavirové karanténě

 

Více informací

2007.2016

Jednání pléna Senátu - projednání tzv. Pandemického zákona

   

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.