Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Senát vrátil poslancům novelu zákona proti politickým trafikám, je podle něj zbytečná - Novinky.cz 30.10.2019

 

Senátoři vrátili poslancům vládní novelu nominačního zákona. Ten by měl zamezit politickým trafikám ve státních firmách. Podle senátorů je zákon zbytečný a slibovanou vyšší transparentnost nepřinese. Nicméně ho nezamítli, ale poslali zpět s drobnými úpravami. Pro vrácení se vyjádřilo 62 senátorů, proti nebyl nikdo, zdrželo se 14 zákonodárců.

„Zákon víceméně kopíruje dnes zavedenou praxi a není to úplně nová záležitost. Nicméně nějakou vyšší míru transparentnosti veřejné kontroly zavádí. Možná by stačilo vládní nařízení, ale je to nějaká větší míra stability,” řekl na plénu senátor ČSSD Jiří Dienstbier, proti zamítnutí se ale nevyjádřil.

 

Podle ODS novela žádnou vyšší transparentnost, kterou si od přijetí slibuje vláda, nepřinese. „Bez tohoto zákona můžeme žít. Dokonce možná i transparentněji než s ním,” uvedl senátor Vladislav Vilímec.

„Nakonec si ministr stejně vybere toho, koho potřebuje, a jediné, co se stane, tak bude mít alibi, že prošel výběrovým řízením,” uvedl šéf senátorů ODS Miloš Vystrčil.

Senátoři kritizovali například to, že výběrové řízení bude organizovat tzv. vládní výbor, ale jeho stanovisko bude nakonec pouze doporučující a definitivní slovo bude mít ministr. V případě změny rozhodnutí bude muset zveřejnit i stanovisko výboru.

 

Podle senátora Jiřího Čunka na to ale není třeba zákon. „Nechci podezírat vládu ze špatných úmyslů, ale snaží se vybalancovat objektivnost nebo transparentnost mnoha listy papíru, ale stejně to nemá žádnou závaznost,” řekl na plénu Čunek.

 

Pro přijetí zákona v současném znění byla naopak jeho kolegyně zvolená za lidovce Anna Hubáčková i senátoři ANO. „Vítáme ho a jsme si vědomi, že některé věci bude třeba řešit v metodice a jednacím řádu, ale má smysl a základ je správný. Jdeme směrem k otevřenosti transparentního výběru,” uvedla Hubáčková.

 

Změny, které Senát nakonec přijal, předložil senátor Starostů Zdeněk Hraba. Podle něj nyní zákon nutí kandidáta ve chvíli, kde se hlásí do výběrového řízení do orgánů státních firem, ukončit dosavadní práci, ačkoliv ještě nemá jisté, zda bude ve výběrovém řízení vybrán. „Je to diskriminační,” uvedl Hraba.

 

 

Více na:

Další aktuaility a média

2007.2016

Odborný seminář „Setkání odborníků v Senátu Parlamentu ČR nad nálezem Ústavního soudu k zákonu o volbách do Parlamentu ČR“

 

Více informací

2007.2016

Jednání o možnostech vybudování společné čističky odpadních vod pro obce Hýsly, Čeložnice a Moravany

 

Více informací

2007.2016

Pracovní návštěva obce Josefov

 

Více informací

2007.2016

Jednání Stálé komise Senátu pro práci Kanceláře Senátu

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.