Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Senát schválil vyšší ošetřovné i vyšší zdravotní platby státu - tisková zpráva KDU-ČSL - 29.4.2020

 

 

Senát schválil vyšší ošetřovné i vyšší zdravotní platby státu

tisková zpráva KDU-ČSL

29.4.2020

 

Zástupci horní komory schválili ve středu dopoledne navýšení ošetřovného na 80 procent, které se doplatí zpětně od 1.dubna. Nově se ošetřovné vztahuje i na osoby pracující na DPP a DPČ. Senátem také prošel návrh na navýšení platby zdravotního pojištění za státní pojištěnce, který lidovci podpořili i v Poslanecké sněmovně. „Přijali jsme i usnesení, aby byly tyto peníze použity účelně a napravily letité chyby ve financování zdravotnictví. Třeba přijetím systému CZ-DRG, o němž referoval ředitel ÚZIS prof. Dušek," komentoval přijetí senátor Lumír Kantor.

 

Lidovci od začátku požadovali navýšení ošetřovného alespoň na 80 procent vyměřovacího základu. Na půdě Poslanecké sněmovny navrhovali, aby se toto navýšení doplatilo zpětně od 11. března. Stejný pozměňovací návrh se chystala předložit také první místopředsedkyně KDU-ČSL a senátorka Šárka Jelínková. Návrh však nakonec po dlouhé diskuzi stáhla s ohledem na to, že by se tato podpora složitě administrativně úřadovala. „Rodiče nebyli připraveni na tuto situaci, kdy se ze dne na den zavřely kvůli koronaviru školy, navíc někteří řeší existenční potíže,“ uvedla Jelínková s tím, že stát musí rodičům kompenzovat příjem.

Jelínková také společně s kolegy ze Senátu napsala dopis vládě ohledně připravované novely zákona o sociálních službách. „Jde o velkou novelu, která zásadně mění financování sociálních služeb a není šťastné, že se to řeší v této složité době,“ vysvětlila.

Senátoři se vyslovili proti tomu, aby stát půjčoval peníze z programů na pomoc před dopady Covid-19 firmám se sídlem v tzv. daňových rájích. „Považujeme za nevhodné, aby tyto firmy žádaly o podporu v České republice. Ať žádají tam, kde mají svá sídla,“ sdělil předseda senátorského klubu Petr Šilar. KDU-ČSL se pro poskytování těchto státních záruk ozvala již ve Sněmovně, ta však nepřijala její pozměňovací návrh, který toto zakazuje.

Projednala se také novela zákona o obecné policii, na jejíž přípravě v Poslanecké sněmovně se KDU-ČSL zásadně podílela. Senátoři ji nakonec vrátili zpět do Sněmovny, ale i po jejich připomínkách zůstává v novele odchodné pro městské strážníky. „Novelizujeme několik bodů, hlavně zpřísňujeme spolehlivost a bezúhonnost městských strážníků. Dále také stanovujeme odchodné. Kdo odslouží více než 15 let a komu bude více než 50 let, tak dostane odchodné ve výši jednoho až šest měsíců,“ řekl k tomuto bodu Jan Bartošek, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL, který přišel do Senátu obhajovat novelu jako její předkladatel.

„Městští policisté si zaslouží odchodné," potvrdila také senátorka a místopředsedkyně senátorského klubu Anna Hubáčková. Ta navíc připravila pozměňovací návrh, podle níž by městská policie mohla požadovat od občanů stejný rozsah osobních údajů jako policie státní.

 

Více na:

 

 

 

 

Další aktuaility a média

2007.2016

Křest knihy Zázrak jménem voda v Senátu

 

Více informací

2007.2016

Veřejné slyšení v Senátu k petici - Voda je život

   

Více informací

2007.2016

Požehnání moji senátní kanceláře v Senátu

 

Více informací

2007.2016

Tříkrálová sbírka letos trochu netradičně

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.