Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

SENÁT SCHVÁLIL SNAZŠÍ ŘEŠENÍ DLUHŮ Z DĚTSTVÍ - Radio Praha 15.8.2019

 

SENÁT SCHVÁLIL SNAZŠÍ ŘEŠENÍ DLUHŮ Z DĚTSTVÍ, TISÍCŮM MLADÝCH LIDÍ SE ULEVÍ

15.8.2019 – Radio Praha

 

Lidé se budou moci snadněji zbavit dluhů z dětství. Senát schválil novelu insolvenčního zákona, která počítá s tím, že by lidé při řešení dluhů z dětství mohli využít oddlužení ve zvýhodněném režimu, podobně jako senioři nebo zdravotně postižení. Novelu ještě musí podepsat prezident.

 

Novela počítá s tím, že lidé by se peněžitých závazků z dětství mohli zbavit za tři roky, pokud budou plnit podmínky oddlužení. Musí především projevit poctivý záměr a také maximální úsilí splácet dluhy.

Zvýhodněný režim se týká lidí, u nichž alespoň dvě třetiny jejich dluhů vznikly předtím, než dovršili 18 let věku. K těmto závazkům by se připočítávalo příslušenství těchto dluhů, které přirostlo později, a také nové dluhy těchto lidí, které vznikly do 21 let věku, pokud peníze použili na splácení starších závazků.

"Jejich jedinou povinností bude vyvinout veškeré úsilí. A co je hlavní, nebudou muset splácet lichvářský úrok," řekla poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD), která návrh iniciovala. "Tato novela nepředstavuje nějakou jejich amnestii nebo milost, ale férovou šanci pro mladé lidi, kteří se dostali do dluhové pasti řešit své dluhy a dostat se z nich," doplnila.

Senátor Zdeněk Hraba z hnutí STAN poukazoval na možné riziko zneužití nových pravidel. Podle něj může hrozit to, že nyní budou smlouvy uzavírat místo rodičů jejich děti, aby se tak snáze dostaly z dluhů. Podobný názor vyslovil i předseda výboru Miroslav Antl (za ČSSD). Senátorka za KDU-ČSL Anna Hubáčková ale odmítá, že novela povede ke zneužívání.

"Je důležitá v tom, že vůbec dětský dlužník může vstoupit do oddlužovacího procesu v té jemnější, mírnější formě. Určitě existují rodiče, kteří budou nutit své děti do toho, aby na sebe přebíraly dluhy. Jen doufám, že bude už ošetřena novela občanského zákoníku, která bude mít tendenci to zamezit."

V Česku čelí exekucím přes 6500 dětí a další desetitisíce dospělých si svoje dluhy přinesly z dětství. Zadlužit se v dětském věku totiž není nijak složité. Stačí, aby rodiče za dítě neuhradili pokutu od dopravního podniku nebo poplatky za komunální odpad.

Mírnější režim oddlužení pro seniory a invalidy přinesla velká novela insolvenčního zákona, která je účinná od července. Zrušila vstupní podmínku, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech aspoň 30 procent svých závazků.

 

ČTĚTE VÍCE NA:

 

Další aktuaility a média

2007.2016

Poděkování spolkům v Ratíškovicích

 

Více informací

2007.2016

Tradiční novoroční setkání s diplomatickým sborem v Senátu

 

Více informací

2007.2016

Tyrani a kšeftaři se psy se můžou smát. Senátní výbor odmítl zpřísnit tresty - Blesk.cz 15.1.2020

Tyrani a kšeftaři se psy se můžou smát. Senátní výbor odmítl...

Více informací

2007.2016

Napodruhé lépe. Adept na ústavního soudce míří mezi senátory, výhrady má jediný - aktualne.cz - 13.1.2020

  Napodruhé lépe. Adept na ústavního soudce míří mezi...

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.