Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Senát možná odmítne pokutovat firmy za porušování restrikcí – forum24.cz – 15.12.2020

 

Senát možná odmítne pokutovat firmy za porušování restrikcí

forum24.cz

15.12.2020

 

 

Senát by měl podle ústavně-právního výboru zamítnout novelu, která zavádí až třímilionové sankce pro firmy za porušení protikoronavirových opatření. Výbor se na tom dnes shodl jednomyslně. Podle jeho členů je horní hranice pokuty neúměrně přísná a vedla by k likvidaci firem a živnostníků, kteří se potýkají s dopady opatření.

Novela má podle senátora Michaela Canova (SLK) „sloužit k honu na čarodějnice“. Canov připomenul, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už před časem žádal potrestání hospodských, kteří se vzepřeli vládním zákazům ohledně omezené otevírací doby restaurací. Podle Canova má novela umocnit boj proti zoufalým lidem.

Místopředsedkyně výboru Anna Hubáčková (KDU-ČSL) označila novelu za jeden z kroků postupného budování policejního státu. Podle Zdeňka Hraby (STAN) navrhovaná horní hranice pokuty „není odstrašující, ale likvidační“.

Senátor STAN Pavel Kárník uvedl, že vládní opatření proti koronaviru jsou přijímána ve vysoké frekvenci a jsou nepřehledná. V úvahu by podle něj připadalo snížení pokuty na třetinu, tedy jeden milion korun. Sněmovna podobný návrh poslance TOP 09 Dominika Feriho odmítla.

Výše pokuty podle zástupců ministerstva vnitra vychází ze zákona o zdraví lidu. Je nutná vzhledem k tomu, že za porušení opatření lze nyní sankcionovat jednotlivé občany, nikoli ale firmy. Policie podle ministerstva postupuje vůči porušovatelům opatření zdrženlivě. Z 9 000 listopadových případů přikročila k pokutám jen u desetiny prohřešků.

Sněmovna ve vládní novele zrušila navrhované zvýšení horní hranice pokut pro jednotlivce z 20 000 korun na 50 000 korun. Vláda navrhovala zvýšení horní hranice pokut pro jednotlivce nejen za porušování protikoronavirových omezení, ale i za další prohřešky proti krizovému zákonu. Jde například o neuposlechnutí výzvy úřadů zaevidovat se kvůli uložení pracovní povinnosti nebo pracovní výpomoci.

Předloha má také upravit pravomoc státní i obecní policie. Policistům a strážníkům dává obecné právo dodržování restrikcí kontrolovat a řešit porušení povinností jednotlivců, podnikatelů i firem pokutou na místě.

Autor: Alena Spálenská

 

Další aktuaility a média

2007.2016

Křest knihy Zázrak jménem voda v Senátu

 

Více informací

2007.2016

Veřejné slyšení v Senátu k petici - Voda je život

   

Více informací

2007.2016

Požehnání moji senátní kanceláře v Senátu

 

Více informací

2007.2016

Tříkrálová sbírka letos trochu netradičně

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.