Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Odpůrci těžby štěrku uspěli u soudu – Právo – 7.10.2020

 

Odpůrci těžby štěrku uspěli u soudu 

Právo

 7.10.2020

 

Krajský soud v Brně včera vyhověl podané žalobě a zrušil výrok o stanovení dobývacího prostoru pro těžbu štěrku u Moravského Písku na Hodonínsku. Dal tak kraji, obcím i firmám v oblasti se 140 tisíci obyvateli naději na trvalou ochranu prameniště, o kterou léta usilují.

Rozhodnutí o dobývacím prostoru pro těžbu štěrku v oblasti mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem budilo značné emoce hlavně proto, že plánovaná těžba je jen asi pět set metrů od pátého nejvýznamnějšího zdroje pitné vody v zemi. Povolovací proces byl nastavený tak, že vyloučil z řízení instituce Jihomoravského kraje, přestože tento kraj je záměrem více dotčen, než Zlínský kraj.

Možná to nebyla jen náhoda, protože Zlínskému kraji těžba nevadila, kdežto z Jihomoravského docházela zamítavá stanoviska. K nim ale Báňský úřad nepřihlížel a stanovil dobývací prostor pro těžbu jako základní podmínku pro její faktické povolení. Teď je ale rozhodnutí neplatné.

„Jsem nadšená. Je to konečně první spravedlivé rozhodnutí v této věci,“ reagovala v úterý bezprostředně po informaci o výsledku jednání soudu senátorka Anna Hubáčková (KDU-ČSL). „Já to rozhodnutí soudu vítám. Doufám, že od teď už budou jen samé dobré zprávy. Jsem přesvědčen, že jediný správný postup je, aby na těžbu byl zpracován nový nezávislý posudek EIA,“ uvedl starosta Moravského Písku Leoš Filípek (nezávislý).

V obdobném duchu jako Filípek se vyjádřil nedávno také ombudsman Stanislav Křeček, který se případem zabýval. Ministerstvo životního prostředí vyzval, aby do povolovacího procesu zahrnulo všechny skutečnosti, včetně těch, které byly známé až po vydání posudku EIA. Požadoval rovněž, aby v posuzování byl brán zřetel na postoj institucí Jihomoravského kraje s tím, že při přesahu hodnoceného záměru přes hranice regionu nelze z rozhodování ten sousední vyloučit. I s názorem ombudsmana se podle soudu musí Báňský úřad vypořádat.

„Rozhodnutí soudu akceptujeme. Zatím je nemáme k dispozici, ale v návaznosti na odůvodnění verdiktu budeme pokračovat dalšími kroky v odvolacím řízení,“ řekl Právu mluvčí Báňského úřadu Bohuslav Machek.

„Já osobně mám ze stanoviska soudu radost snad ještě větší než z výsledku voleb,“ řekla Hubáčková, která se v sobotu stala novou zastupitelkou Jihomoravského kraje. „Šla jsem do voleb proto, abych tu vodu pohlídala,“ připomněla jeden z důvodů, proč kandidovala.

Region těžbu odmítá, argumentuje nutností nepřipustit rizika, která by ohrozila zdroj pitné vody. Samosprávě, hygienikům, vodárenské společnosti a dalším vadilo, že kladné stanovisko, ignorující fakta a popírající princip předběžné opatrnosti, doprovázel soubor zcela neurčitých podmínek, se kterými se měl těžař vypořádat. „Jsou natolik neurčité, že je není možné nějak účinně kontrolovat,“ míní senátorka.

Jediný správný postup je, aby na těžbu byla zpracován nový nezávislý posudek EIA

Leoš Filípek

Autor: Milan Vojtek

 

Další aktuaility a média

2007.2016

Hodonínsko: děti z poničených obcí baví dobrovolníci. Na příměstských táborech - denik.cz - 21.7 2021

  Hodonínsko: děti z poničených obcí baví dobrovolníci. Na...

Více informací

2007.2016

Pro děti z tornádem zasažených obcí připravili výlet, uhradí jim i tábor - blansko.cz - 16.7.2021

Pro děti z tornádem zasažených obcí připravili výlet, uhradí jim i...

Více informací

2007.2016

Vavrouškovu cenu ulovil Pernický, rybář z kauzy Bečva; pedagožka Korvasová a mladý vědec Mikát - asz.cz - 14.7.2021

  Vavrouškovu cenu ulovil Pernický, rybář z kauzy Bečva; pedagožka Korvasová a...

Více informací

2007.2016

Schůzka vedoucího Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v ČR pan Liang-Ruey KE v Senátu v souvislosti s finančním darem JMK pro postižené obce tornádem

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.