Několik tisíc lidí se zúčastnilo pochodu proti těžbě štěrkopísku
Vodarenstvi.cz
14.6.2020
Bojí se možného znečištění zdroje pitné vody. Protestu se zúčastnili také politici včetně senátorky Anny Hubáčkové, ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové nebo hejtmana Bohumila Šimka. Obce chtějí zabránit těžbě žalobou. Informovaly o tom Události ČT Brno.
Báňský úřad před několika týdny zamítl odvolání desítek obcí, spolků a občanů proti rozhodnutí o povolení těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu. Podle plánu by se zde mělo těžit 350 tisíc tun ročně. Lidé se bojí o vodu.
Zdroj nazvaný Bzenec-komplex se nachází na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje. Námitka byla v rozhodnutí Českého báňského úřadu zamítnuta s odůvodněním: „Skrývkový materiál, který bude použit pro rekultivaci, je v kontaktu s podzemní vodou vlivem režimní oscilace hladiny podzemní vody a vsakováním dešťové vody přes svrchní půdní horizont již za stávající situace.“
Jihomoravský kraj dlouhodobě s těžbou nesouhlasí. Nechal si zpracovat znalecký posudek, který potvrdil obavy z možného ohrožení jímacího území vodního zdroje Bzenec I a Bzenec III zásobující 100 tisíc obyvatel Hodonínska a okolí pitnou vodou. „Nesouhlasné stanovisko jsme v minulosti prezentovali i v Senátu České republiky a odvoláním proti aktuálnímu rozhodnutí vyjádříme svůj konzistentní postoj,“ zopakoval v minulosti hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.
Podle právního zástupce společnosti Český štěrkopísek Pavla Josefuse existuje v České republice minimálně 15 srovnatelných štěrkoven, kde se těží v obdobných podmínkách, to znamená v blízkosti vodního zdroje. A k žádným negativním vlivům nedochází,“ řekl například v roce 2017 České televizi Josefus.
2007.2016
Odborný seminář „Setkání odborníků v Senátu Parlamentu ČR nad nálezem Ústavního soudu k zákonu o volbách do Parlamentu ČR“
Více informací
2007.2016
Jednání o možnostech vybudování společné čističky odpadních vod pro obce Hýsly, Čeložnice a Moravany
Více informací
Facebook:
Dosud nebyl přidán žádný produkt.