Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i další se zbraní dnes schválil Senát - securitymagazin.cz - 11.6.2020

Návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i další se zbraní dnes schválil Senát

securitymagazin.cz

11.6.2020

 

Dnes byl na 24. schůzi Senátu schválen návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i další se zbraní v ruce podle podmínek, které stanovuje zákon. Předlohu schválilo 41 z 69 přítomných senátorů. Návrh zamíří do Poslanecké sněmovny, která o něm dále rozhodne.

Senát dnes rozhodoval o návrhu ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní v ruce. Na 24. schůzi Senátu byla tato předloha schválena 41 senátory z 69 přítomných.

Jeden z předkladatelů návrhů Martin Červíček (ODS) na schůzi prohlásil, že předkládaný návrh zavádí explicitní právo na obranu života coby jednoho ze základních právem chráněných statků. Rovněž stanovuje, že se může jednat i obranu ozbrojenou a explicitně vyzdvihuje institut pomoci v obraně, kdy člověk nebrání svůj život, ale život jiné osoby.

Návrh, který byl předložen skupinou senátorů v čele s Červíčkem, je reakcí na kontroverzní směrnici EU, která omezuje držení zbraně, a která se stala předmětem kritiky laické i odborné veřejnosti.

S Červíčkem a dalšími souhlasí také senátor Miroslav Antl (nestraník zvolen za ČSSD), podle něhož je správné povýšit právo na obranu svého i jiného života na ústavní úroveň a zohledňuje současně obavy o bezpečnost. ,,Ostatně jde i o reakci na současné obavy o oblast bezpečnosti. Jako předseda ústavně-právního výboru senátního zdůrazňuji, že návrh je v souladu s ústavním pořádkem ČR, se závazky naší republiky vyplývajícími z mezinárodních smluv, jimiž je ČR vázána, a je v souladu s právem EU," prohlásil Antl.

Naopak předsedovi senátní ústavní komise Jiřího Dienstbiera (ČSSD) se nezamlouvá, že návrh počítá pouze s obranou života, ale nevztahuje se na obranu majetku. Podle Dienstbiera je také předloha nadbytečná s ohledem na nadřazenost unijního práva národnímu.

Návrh, jenž dnes prošel Senátem, kritizují i někteří další senátoři, kteří poukazují na jeho nadbytečnost. Například senátorka Anna Hubáčková (KDU-ČSL) na dnešní schůzi prohlásila, že ctí ústavu a Listinu základních práv a svobod a chce, aby se do těchto dokumentů zasahovalo co nejméně. ,,Můj důvod, proč nezvednu nebo nebudu hlasovat pro tento zákon, je, že jako občan ctím naši ústavu a Listinu základních práv a svobod, jsem velký staromilec, chtěla bych, abychom do těchto dokumentů zasahovali minimálně, pokud skutečně máme velmi vážný důvod, necítím takové obavy o to, že nám někdo chce odebrat právo nosit zbraň," řekla senátorka na konto schváleného návrhu.

Návrh, který je teprve začátkem v celém legislativním procesu, nyní poputuje do Poslanecké sněmovny, kde se o něm dále rozhodne.

 

Více na:

Další aktuaility a média

2007.2016

Odborný seminář „Setkání odborníků v Senátu Parlamentu ČR nad nálezem Ústavního soudu k zákonu o volbách do Parlamentu ČR“

 

Více informací

2007.2016

Jednání o možnostech vybudování společné čističky odpadních vod pro obce Hýsly, Čeložnice a Moravany

 

Více informací

2007.2016

Pracovní návštěva obce Josefov

 

Více informací

2007.2016

Jednání Stálé komise Senátu pro práci Kanceláře Senátu

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.