Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Lidovci už posbírali téměř 18 tisíc podpisů pod petici za ústavní ochranu vody a půdy - kdu.cz 18.11.2019

 

Lidovci už posbírali téměř 18 tisíc podpisů pod petici za ústavní ochranu vody a půdy

 

kdu.cz 

18.11.2019

 

KDU-ČSL přišla na začátku června s návrhem na ústavní ochranu vody a půdy. Jejich návrh však vláda na konci červenci odmítla. Proto lidovci koncem srpna spustili petiční akci s názvem Voda nad zlato. Akce probíhá v celé České republice a doposud se pod petici podepsalo skoro 18 tisíc lidí. Největší zájem podepsat petici mají lidé v Jihomoravském a Zlínském kraji. Vedení KDU-ČSL ohlásilo, že bude sbírat podpisy až do konce května příštího roku, pokud vláda bude nadále odmítat projednání návrhu na ústavní ochranu vody a půdy. „Lidovci vnímají vlastní navrhovanou ústavní ochranu vody a půdy jako dostatečně silný právní podklad pro případ vzniku dalších zákonů. Důležité je ochránit vodu a půdu před jinými zájmy. V současné době se to nedaří. Ochrana vody a půdy ustupuje těžbě štěrkopísku, výstavbě průmyslových center a skladišť či ukládání nebezpečného odpadu. To je ale špatně, protože štěrku se nenapijeme. Lidé naši petici velmi uvítali, doposud se podařilo v celé České republice posbírat téměř 18 tisíc podpisů. A každý týden nám podpisy pod peticí přibývají,“ uvedl místopředseda KDU-ČSL pro životní prostředí Petr Hladík.
Největší zájem o podepsání petice projevují obyvatelé jihomoravského a zlínského kraje. „V našem kraji dlouhodobě bojujeme za ochránění podzemní zásobárny pitné vody v okolí Bzenecka. Pitný zdroj pro téměř 150 tisíc lidí zde ohrožuje rozsáhlá plánovaná těžba štěrkopísku, která dostala povolení od Ministerstva životního prostředí. Lidé tento problém vnímají velmi intenzivně a aktivně nás oslovují, že chtějí petici podepsat. I proto petici v Jihomoravském kraji podepsalo už více než 5 tisíc lidí. Jenom na Hodonínsku je to přes 2 tisíce podpisů,“ uvedla senátorka Anna Hubáčková (nestr. za KDU-ČSL), která na Hodonínsku dlouhodobě bojuje proti těžbě štěrkopísku. Okresní organizace KDU-ČSL Hodonín aktivně připravuje sběr podpisů ještě v letošním adventním čase. A na rok 2020 připravuje senátorka Hubáčková společně se starostou Josefova Vojtěchem Pospíšilem cyklus přednášek o ochraně vody a půdy.„Během sběru podpisů jsme se setkali s velkou řadou dotazů, lidé téma ochrany vody a půdy zajímá. Na jejich popud jsme se proto rozhodli, že v příštím roce uskutečníme cyklus přednášek o ochraně vody a půdy. Chceme občany blíže seznámit s tímto problémem. A také jim blíže představit, jakou roli v této ochraně hrají obce a kraj a jakou roli stát,“ přiblížil plánovaný cyklus Pospíšil.

Petice Voda nad zlato

kraj

počet podpisů

Jihomoravský kraj

5314

Zlínský kraj

3521

Olomoucký kraj

1734

Moravskoslezský kraj

1661

Pardubický kraj

1410

Hlavní město Praha

1049

Více na

Další aktuaility a média

2007.2016

Odborný seminář „Setkání odborníků v Senátu Parlamentu ČR nad nálezem Ústavního soudu k zákonu o volbách do Parlamentu ČR“

 

Více informací

2007.2016

Jednání o možnostech vybudování společné čističky odpadních vod pro obce Hýsly, Čeložnice a Moravany

 

Více informací

2007.2016

Pracovní návštěva obce Josefov

 

Více informací

2007.2016

Jednání Stálé komise Senátu pro práci Kanceláře Senátu

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.