Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Lidovci: sbíráme podpisy na petici kvůli větší ochraně vody - BRNAN.CZ 23.9.2019

 

Lidovci: sbíráme podpisy na petici kvůli větší ochraně vody

 

Před novináře dnes předstoupila senátorka Anna Hubáčková (KDU-ČSL), která požaduje zakotvení ochrany vody přímo v Ústavě České republiky. Podle ní sice vláda předložila k projednání slibovanou tzv. suchou novelu vodního zákona, ale podle lidovců je nedostatečná. Proto pod jejich taktovkou vznikla petice, která má již několik tisíc podpisů.

„Novela naprosto nesplnila naše očekávání a vůbec neakcentovala význam vody jako strategické a nenahraditelné složky životního prostředí. Chceme, aby byl význam a ochrana vody zakotven přímo v ústavě,“ uvedla senátorka Anna Hubáčková.

Na to, že je velmi nutná ochrana vody poukazuje i případ zamýšlené těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku. Soukromá firma tam chce těžit štěrkopísek, starostové a obyvatelé okolních obcí i s jihomoravskými hygieniky se ale bojí, že by těžba mohla nenávratně poškodit blízký zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex, který slouží zhruba pro 100.000 tamních obyvatel.

„Oblasti mezi Strážnicí a Bzencem se říká Moravská Sahara, je to nejsušší oblast v Česku, přesto je desítky metrů pod povrchem ukryté podzemní jezero s mimořádně kvalitní pitnou vodou. Pokud by firma těžila 200 tisíc tun štěrku ročně, pak je možné, že by lidé, kteří z tohoto jezera vodu čerpají, o vodu přišli,“ popsal situaci starosta obce Josefov Vojtěch Pospíšil.

S názorem Pospíšila souhlasí i vodohospodáři. „Pozice státu by měla být jednoznačně na straně vody, štěrku se ti lidé přeci nenapijí. Proto chci poukázat na to, že ochrana vody je na prvním místě, bohužel současné zákony to tak nevidí,“ doplnil místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.

 

Zdroj: 

Brňan (MOŠ)

 

 

Více na:

 

Další aktuaility a média

2007.2016

Poděkování spolkům v Ratíškovicích

 

Více informací

2007.2016

Tradiční novoroční setkání s diplomatickým sborem v Senátu

 

Více informací

2007.2016

Tyrani a kšeftaři se psy se můžou smát. Senátní výbor odmítl zpřísnit tresty - Blesk.cz 15.1.2020

Tyrani a kšeftaři se psy se můžou smát. Senátní výbor odmítl...

Více informací

2007.2016

Napodruhé lépe. Adept na ústavního soudce míří mezi senátory, výhrady má jediný - aktualne.cz - 13.1.2020

  Napodruhé lépe. Adept na ústavního soudce míří mezi...

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.