Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Kauza štěrkopísek. Obce a města podaly stížnost – Týdeník Slovácko - 8.12.2020

 

Kauza štěrkopísek. Obce a města podaly stížnost

Týdeník Slovácko 

8.12.2020 

 

Pokračování má snaha

o těžbu štěrku poblíž zdroje pitné vody u Moravského Písku: kasační stížnost.

PETR TUREK

Moravský Písek Právní zástupkyně obcí a měst z Hodonínska podala kasační stížnost proti rozsudku krajského soudu. Ten sice zrušil rozhodnutí o dobývacím prostoru u Moravského Písku pro těžbu štěrkopísku u zdroje pitné, ale vrátil jej zpět Českému báňskému úřadu k vypořádání se s několika okolnostmi těžebního záměru. „Soud se nevyrovnal s námitkami obcí, dokonce některé obce ani nevzal jako účastníky řízení,“ řekla senátorka a odpůrkyně těžby Anna Hubáčková hlavní důvody toho, proč byla za obce podaná kasační stížnost.

I hodonínské Vodovody a kanalizace, které byly na straně žalobců společně s obcemi a krajem, jsou k ortelu krajských soudců kritické. „Zrušení rozhodnutí není možné vnímat jako vítězství, jelikož samotná podstata problému a to reálné zvýšení rizika pro zdroj pitné vody zásobující sto čtyřicet tisíc obyvatel nebyla v podstatě vůbec řešena,“ stojí v prohlášení vodovodů.

„MÁLOKDO SE VYZNÁ“

Upozorňují také na to, že odborné materiály, které poukazují na faktické chyby klíčového posudku i dříve zpracovaných podkladů těžaře nebyly vůbec vzaty v potaz.

Žalovaný báňský úřad se proti rozsudku neodvolal. „Možnosti kasační stížnosti u Nejvyššího správního soudu jsme nevyužili,“ potvrdil v úterý mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek.

Nejzazším termínem pro podání kasační stížnosti byl poslední listopadový den. Tuto možnost odvolání proti rozsudku o stanovení dobývacího prostoru mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem nezvolil ani těžař. „Povolovací proces k záměru u Uherského Ostrohu se táhne již tolik let, že se v něm málokdo vyzná. Správní orgány zároveň čelí značnému tlaku médií a dotčené veřejnosti. I proto jsme se rozhodli nepodat kasační stížnost a nechat Český báňský úřad v klidu znovu rozhodnout, přestože s některými důvody, proč soud žalobě vyhověl, nesouhlasíme,“ sdělil advokát zastupující společnost České štěrkopísky Tomáš Uherek.

U plánovaného dobývacího prostoru pro těžbu štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem se počítá na ploše téměř čtyřiadvaceti hektarů s maximální těžbou suroviny do dvou set tisíc tun ročně. Podle dostupných informací z poslední zprávy Českého báňského úřadu za minulý rok se v Česku o rok dříve vytěžilo 6,3 milionu kubíků štěrkopísku.

Další aktuaility a média

2007.2016

Křest knihy Zázrak jménem voda v Senátu

 

Více informací

2007.2016

Veřejné slyšení v Senátu k petici - Voda je život

   

Více informací

2007.2016

Požehnání moji senátní kanceláře v Senátu

 

Více informací

2007.2016

Tříkrálová sbírka letos trochu netradičně

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.