Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

HOSPODÁŘSKÉ NOVINY – Škromacha může ze Senátu odstřelit starostka v lidovém kroji 12.10.2016

Jasného favorita senátních voleb, Zdeňka Škromacha, porazila v prvním kole starostka Ratíškovic Anna Hubáčková.

Lidovecká kandidátka sází na ekologická témata, sociální demokrat na svoje zkušenosti.

Oba se připravují na rozhodující druhé kolo. Svého senátora vyberou obyvatelé Hodonínska a Kyjovska tento víkend.

Kdyby se rozhodli, že jeden druhého navštíví, měli by to k sobě soupeři o jihomoravské senátní křeslo hodně blízko. Zdeněk Škromach a Anna Hubáčková bydlí sotva pět kilometrů od sebe. Úřadující senátor žije v Rohatci, jeho konkurentka v sousedních Ratíškovicích. V minulosti se také často potkávali.

Teď jsou z nich ale větší soupeři, než veřejnost čekala. Podle sázkové kanceláře Fortuna měl být senátní souboj v této části země jednoznačný pro Škromacha.

Krajské koalice: ČSSD bude mít hejtmana v Královéhradeckém kraji. Vznikne pětičlenná koalice bez ANO – čtěte ZDE

Bývalý místopředseda ČSSD, exministr práce a sociálních věcí a v posledních letech místopředseda Senátu neměl proti sobě na první pohled žádného výraznějšího soupeře. Samotné volby ale ukázaly, že mu v kraji vyrostl velmi zdatný protivník, jeho "sousedka" Hubáčková, starostka Ratíškovic, která jako nezávislá kandidátka za lidovou stranu dokonce první kolo voleb vyhrála.

 "Lidovci mají v našem kraji hodně příznivců, takže jsem nebyl moc překvapený. Druhé kolo bude hodně obtížné. Někteří moji voliči si asi mysleli, že mám výhru jistou. Nyní potřebuji, aby se zvedli a přišli hlasovat," přiznává Škromach, kterému přijel v pondělí na pomoc i předseda sociálních demokratů a premiér Bohuslav Sobotka. V Hodoníně rozdával růže a přesvědčoval lidi, aby volili Škromacha.

1,15 : 1stanovila sázková kancelář Fortuna jako kurz na vítězství Zdeňka Škromacha v senátních volbách. Nikdo jiný neměl tak příznivý kurz jako on. Přesto první kolo nevyhrál a zdaleka nemá jisté ani vítězství ve druhém, rozhodujícím kole.

7892 hlasů nakonec Škromach ve volbách získal, což mu nestačilo ani na vítězství v prvním kole. Starostka Ratíškovic Anna Hubáčková dostala od voličů 9203 hlasů, což bylo celkem 28,3 procenta. Škromach měl 24,3 procenta hlasů.

Nechybělo přitom mnoho a Hubáčková by do voleb vůbec nešla. Původně o nich neuvažovala, pak jí ale zavolal lidovecký poslanec Josef Uhlík a nabídl jí kandidaturu za svoji stranu. Starostka Ratíškovic si řekla, že kandidovat zkusí, měla ale obavu, co na to řekne manžel. Několik dní proto před ním kariérní novinku tajila. Její obavy se ale ukázaly zbytečné, manžel ji v rozhodnutí jasně podpořil.

"Věděla jsem, že je Škromach obrovsky silný a že ho každý zná. Byla jsem od začátku rozhodnutá, že se pokusím vyhrát," uvedla Hubáčková, která vymýšlí, jak na to, aby v pátek a sobotu získala víc voličů než protřelý sociální demokrat. Bude se přitom opírat především o své Ratíškovice, stejně jako Škromach o svůj Rohatec.

V Ratíškovicích získala Hubáčková v prvním kole 890 hlasů a Škromach jen 171. V Rohatci byla situace přesně opačná. Škromacha, který je v obci radním, podpořilo 530 místních, zatímco Hubáčkovou 169 lidí, což pro ni zase tak špatný výsledek nebyl.

Jak je ale vůbec možné, že se nepříliš známá žena může stát Škromachovým politickým "katem"? Pro Hubáčkovou mluví, že na Hodonínsku přišla do kontaktu snad se všemi starosty i mnoha obyvateli a řadu let se v regionu věnuje životnímu prostředí.

Pracovala ve vedení dřívějšího okresního úřadu a později také na krajském úřadě, kde jednu dobu byla i zástupkyní ředitele. "Životním prostředím, ochranou půdy i vody, budováním vodovodů a dalšími podobnými věcmi se zabývám celý život," říká.

Krajské koalice proti ANO jsou zrada voličů, říká Zeman. Podle Babiše se strany bojí rozkrývání minulosti – čtěte ZDE

Ještě důležitější je ale možná to, jak je starostka srostlá s místem, kde žije celý život. Má kolem sebe množství přátel, podílí se na spolkovém životě a při slavnostních příležitostech se obléká do lidového kroje. Jak je na Slovácku zvykem, s manželem mají vinný sklep i vinohrad, o jehož část se stará sama a vyrábí i víno. Teď se ale soustřeďuje hlavně na kampaň, protože se obává, že Škromach zmobilizuje své voliče, ke kterým se přidají ještě příznivci neúspěšného kandidáta komunistů.

Pokud by Hubáčková Škromacha v boji o Senát porazila, postarala by se o největší překvapení letošních senátních voleb. A dlouholetý politik, známý mimo jiné svými hovory z bazénku na zahradě, by si musel po mnoha letech v politice hledat práci. Co by šel vůbec dělat? "Pokud případně prohraji, tak budu mít dost času na to, abych se rozhlédl po kopcích kolem. Člověk musí vždycky sestoupit dolů do údolí, aby mohl vystoupit na další kopce," odbývá otázku s úsměvem Škromach.

"Zdeněk Škromach je velmi těžký soupeř a bude nesmírně obtížné ho porazit. V žádném případě se ale nevzdávám," říká Anna Hubáčková, starostka Ratíškovic (vlevo).

 

Zdroj

Další aktuaility a média

2007.2016

171.výročí narození T.G.Masaryka - Hodonín

   

Více informací

2007.2016

8. schůze Senátu - projednání zákona o bonusu k nemocenské při koronavirové karanténě

 

Více informací

2007.2016

9. schůze Ústavně-právního výboru - projednání zákona o bonusu k nemocenské při koronavirové karanténě

 

Více informací

2007.2016

Jednání pléna Senátu - projednání tzv. Pandemického zákona

   

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.