Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Evakuovat se muselo deset a půl tisíce obyvatel! - 18.7.2017 Slovácko - regionální týdeník

Stovky domů zatopila před dvaceti lety voda. Postižené lokality objížděly hlídky na člunech.

 

Hodonínsko – V současnosti se průtok řeky Moravy u Strážnice pohybuje kolem třinácti kubíků za sekundu.

Před dvaceti lety ale Morava posílila až téměř na stonásobek. Následkem byla katastrofa, která si vyžádala i lidské životy a jen v okrese Hodonín se kvůli ní muselo vystěhovat více než deset tisíc lidí. „Katastrofální povodeň v červenci roku 1997 měla neočekávaně rychlý a dravý průběh s obrovskou ničivou sílou. Na horních tocích došlo k téměř totální devastaci koryt. Svými parametry se vymkla možnostem měření,“ nastínil unikátnost velké vody po dvaceti letech mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

            Už první červencový víkend roku 1997 vybízel k obavám. V pátek 4. července k prvnímu zásahu vyjížděli hasiči do Vracova, kde čerpali vodu ze sklepa. Vytrvalé lokální deště nadělaly problémy na Kyjovsku. Stoletá voda vyplavila některé zahrádky a sklepy ve Veselí nad Moravou. Ve Strážnici se voda dostala do 

autocentra, koupaliště i autokempinku. V Radějově uvízly pod vodou kolotoče i s maringotkami. Morava vystoupala na třetí povodňový stupeň. „V pátek večer jsme informovali o nebezpečí všechny obce, které přicházely v úvahu.

Nejdříve varování znělo v rozhlasech, v neděli jsme už jezdili po jednotlivých obcích,“ připomněla šéfka krizového štábu a vedoucí okresního referátu životního prostředí, nynější senátorka Anna Hubáčková.

 

PRASE NA LOĎCE

 

V pondělí začal osudový týden, a to i pro nejvíce postiženou veselskou Milokošť.

Většinu domů zaplavila voda z úterý na čtvrtek tak, že více než tři sta lidí muselo ve spěchu opouštět své domovy. „Všechno jsme tam nechali. Slepice máme na půdě, sedmdesátikilové prase se nám naštěstí podařilo odvézt loďkou,“ svěřila se tehdy Marie Tomečková, která v přízemí domu měla metr vody.

            Hlídky musely zatopené lokality objíždět na člunech. Evakuováno tady bylo více než šest set lidí, 233 domů bylo zaplaveno, sedm budov spadlo, devět určeno k demolici a 45 staticky narušeno. Postiženo bylo 248 rodin, 56 se jich ocitlo bez přístřeší.

            Evakuace postihla také část Moravského Písku. Z pátku na sobotu povodňová vlna z Uherského Hradiště vtrhla do Uherského Ostrohu a níže položených oblastí Moravského Písku – postiženy byly Nedakoničky, Dolní Baráky či Lesní ulice. Dvě stovky evakuovaných se stěhovaly k příbuzným nebo do sokolovny, kde našla azyl i domácí zvířata. „Obrázky z hororu připomínala kolonie hrabošů, krtků, myší a potkanů, která prchala před řítící se pohromou. Oblast mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem se změnila v jednolité jezero,“ píše se ve dvacet let starém Slovácku.

            Lidé museli opustit také část Petrova, Rohatce, následně i Mikulčic. V neděli v podvečer v 18.45 siréna hlásila evakuaci třetiny Hodonína, především sídliště Jihovýchod, dvě stovky lidí ale odmítly své domovy opustit. Nejčernější scénář viděl zaplavení Hodonína až po Velkomoravskou a Měšťanskou ulici v centru města. „Lidé si často ve zmatku a stresu balili nepodstatné věci. Naopak si nebrali doklady. Když jsme je nakládali do loďky, často neměli vypnutý proud nebo zastavený plyn,“ upozornila Hubáčková. V Hodoníně se vraceli lidé domů po částečné evakuaci po třech dnech, to mimo jiné ve městě platil zákaz prodeje alkoholu.

Krizový štáb ukončil svoji práci až po více než měsíci, na začátku srpna. Druhá vlna povodní totiž ustoupila až 28. července. „Vysoušedla nám půjčovali až z Polska. Někde se následky odstraňovaly i tři měsíce. Problém byl i se zemědělskou půdou, jednak byla zničená úroda, jednak se dlouho sledovalo poškození těžkými kovy,“ doplnila senátorka. Povodně měly ale i své světlé stránky, tou hlavní byla velká vlna solidarity a dárcovství. Vzniklo hned několik sbírek. „Ozývají se závody, podnikatelé i obyčejní lidé. Ve středu přišel plačící důchodce, který zpovzdálí pozoroval katastrofu ve Veselí a nabídl celý svůj důchod,“ uvedl tehdy ředitel hodonínské charity Václav Salajka. I děti rozbíjely svá prasátka, aby pomohly.

 

Chod nemocnice v Uherském Hradišti ovlivnily povodně v létě 1997. Evakuace pacientů do okolních nemocnic se uskutečnila 12. července. Voda zatopila přízemí budovy ortopedie, archivy v suterénu gynekologie, šatny a tělocvičnu pro nastávající matky. Spodní voda prosákla do sklepních prostor většiny budov. Někteří pacienti hradišťské nemocnice se stěhovali do Kyjova.

 

Protrženou hrází vyrovnávacího kanálu mezi Moravou a Kyjovkou voda začala proudit na Mikulčice, kde zaplavila padesát domů, předcházela tomu evakuace desítek lidí. Nejvíce zasažená byla část Dolní konec. Silnice byla šedesát centimetrů pod vodou.

 

Při povodních v roce 1997 se bzenecká úpravna vody ocitla pod polovinou běžné výroby v letním období. Dva dny trvalo zprovoznit první čerpací stanici, kterou povodeň vyřadila z chodu.

 

1 metr byly rozměry kamenů, které dokázala dravá voda transportovat při povodních v roce 1997.

 

Ještě 1. července 1997 se v týdeníku Slovácko psalo o tom, že katastrofická stoletá velká voda, kterou před dvěma roky způsobila rozvodněná Prušánka, zvláště v Čejkovicích, by měla být historickou výjimkou. Nebyla. Díky ní ale dostal krizový štáb mobilní telefony.

 

901 kubíků vody za sekundu. To je rekordní průtok u Strážnice. Morava ho dosáhla 14. července 1997.

 

4. července přišly první informace o zásahu povodňovou vlnou. 13. července v 18.45 zazněla siréna signalizující evakuaci třetiny okresního města, Hodonína. 5 litrů dovezené pitné vody na osobu a den. To byl limit v Hodoníně.

 

    PETR TUREK        

Další aktuaility a média

2007.2016

Výstava děl Jendy Kováříka v prostorách Trójského zámku v Praze

Více informací

2007.2016

Baťák pozpátku aneb po Baťově kanále do veslařského pravěku - Hodonín

 

Více informací

2007.2016

Mše za Anny v Ratíškovicích

 

Více informací

2007.2016

Volejbalový tábor na Soboňkách

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.