Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

České osobnosti roku 2016 - Deník referendum 1.1.2017

Osobností roku 2016 vyhlašujeme Petra Pitharta. Společnost mu tvoří Kateřina Krejčová, Terezie Kaslová, Radek Banga, Tomáš Zelený a Anna Hubáčková.

 

Osobnost roku vyhlašujeme v Deníku Referendum popáté. Jako každoročně i tentokrát výběr tvoří půltucet postav, které v uplynulém roce z našeho hlediska nejvíce přispěly k proměně českých zemí v příznivější místo k životu: ohleduplnější k přírodě, citlivější k sociálním tématům, s širším prostorem svobody, s pevnější demokracií. Jako každý rok se do výběru promítají události, které loňskému roku v českých zemích stanovily charakter.


6. Anna Hubáčková
Rok 2016 byl – zejména ve světě – poznamenán sérií nemilých či vyloženě otřásajících voličských rozhodnutí. Trumpovo vítězství v USA, zkrušující výsledek referenda o Brexitu či ze všech snad nejhorší, Duterteho vítězství na Filipínách, patří k událostem, které dávají uplynulému roku punc až výstražně osudového charakteru. 

Také základní výsledek podzimních voleb v českých zemích byl otřesem. Krajské volby skončily nečekaně suverénním triumfem Babišova podnikatelsko-autoritářského politického projektu, který mnozí berou jako předznamenání nevyhnutelné cesty k zopakování obdobného výsledku v nadcházejících sněmovních volbách. 

Sociální demokracie utrpěla nejtěžší volební výprask od roku 2004. Promítl se do něj jistě způsob, jakým vládne, i kvalita kandidátů, které nabízela. Kdyby toho nejsilnější česká strana byla schopna, mohla by ze způsobu, jímž s ní voliči naložili, čerpat poučení. Zatím se to ale neděje, a tak lze bohužel předpokládat, že se jí příležitosti k sebekultivaci prohrami budou množit.

Tu vloni nejpalčivější uštědřila v senátním obvodě Hodonín Zdeňku Škromachovi starostka Ratíškovic Anna Hubáčková, kandidující za KDU-ČSL s programem, který by dělal čest jakémukoli zelenému politikovi. Stojí za to si jej kompletně ocitovat: 

  • Bezpečné a kvalitní životní prostředí – prioritně ochrana kvality a množství zdrojů pitné vody, čištění odpadních vod a čistota vod povrchových.

  • Návrat vody a zeleně do krajiny – projekt Stromy s pamětí, výsadba stromů ve 45 obcích regionu – podpora zemědělství, vinařství, sadařství, včelařství a celkové změny v oblasti hospodaření s půdou v krajině, větší přizpůsobení se klimatickým změnám.

  • Podpora rychlostní komunikace R55 a její rozšíření, kvalitní silniční sítě.

  • Třídění odpadů a minimalizace jejich ukládání tak, aby životnost obou skládek byla co nejdelší, hledání levné dopravy odpadu do spalovny v Brně, budování překladiště odpadu.

  • Boj s těžbou štěrkopísků v blízkosti zdrojů pitné vody.

  • Podpora turismu šetrného k životnímu prostředí.

  • Podpora rodin, manželství, kvalitních mezilidských vztahů, podpora seniorů.

  • Oživení zájmu o tradiční řemesla – zavedení ručních prací a dílen do škol, podpora ekologické výchovy.

To je program, který porazil Zdeňka Škromacha: předstírajícího lidovost hovory z bazénku, okázale stavícího na odiv, že je blízkým přítelem a spojencem Miloše Zemana a v rozporu se všemi zásadami evropských sociálních demokracií rozdmýchávajícího nenávist proti uprchlíkům. Zelená lidovkyně z Ratíškovic jej smetla výchovným poměrem hlasů 14 493 ku 6888. 

Zelená lidovkyně z Ratíškovic smetla Zdeňka Škromacha poměrem hlasů 14 493 ku 6888. Foto KDU-ČSL

Kdyby byla sociální demokracie schopna racionálního vyhodnocení volebních výsledků, musela by se na základě debaklu Haška, Škromacha a dalších zemanovských výtečníků usnést, že se musí držet od Hradu co nejdál a hledat způsoby, jak utvořit alianci dostatečně širokou, aby v ní byl prostor pro skutečně lidové odboráře, jako je Středula, až po liberální idealisty, jako je Dienstbier – jednoduše řečeno sbírat věrohodnost v celé šíři svého ideového pole. Děje se opak. 

Anně Hubáčkové to ovšem může být jedno. Nekandidovala proto, aby pomohla sociální demokracii, užitečnou lekci jí poskytla jen mimoděk. Svým vítězstvím nicméně skýtá příklad, jak by snad bylo možno nad populisty všeho druhu u nás vítězit i v roce 2017: osobní věrohodností, pracovitostí a kompetencí. 

Tomu, aby skončila v našem přehledu osobností ještě výš, brání dvě okolnosti: stránky Senátu zatím neevidují ani jedno její vystoupení. A její komentář k tomu, co je v nové roli senátorky nejdůležitější, zní jako zhmotnění nejčernějších můr každého, kdo usiluje o silnější postavení žen ve veřejném životě: „Hlavní je dobře vypadat.“ 

 

Zdroj:

Další aktuaility a média

2007.2016

171.výročí narození T.G.Masaryka - Hodonín

   

Více informací

2007.2016

8. schůze Senátu - projednání zákona o bonusu k nemocenské při koronavirové karanténě

 

Více informací

2007.2016

9. schůze Ústavně-právního výboru - projednání zákona o bonusu k nemocenské při koronavirové karanténě

 

Více informací

2007.2016

Jednání pléna Senátu - projednání tzv. Pandemického zákona

   

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.