Brabec volá po omluvě kritiků těžby
Právo
16.11.2020
Omluvy se domáhá ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Oponenti záměru těžby štěrku i média prý pošpinili ministerstvo způsobem informování. Soud podle Brabce ministerstvo očistil. Tvrdí to navzdory tomu, že soud rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru zrušil.
Podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové Krajský soud v Brně při zrušení rozhodnu tí Českého báňského úřadu o stanovení dobývacího prostoru pro těžbu štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku ve svém rozsudku vyhodnotil kroky ministerstva životního prostředí a ministra životního prostředí jako správné a v souladu se zákony České republiky.
Povolovací proces ale byl nastavený tak, že rozhodná stanoviska bral z úřadů Zlínského kraje, a vyloučil instituce Jihomoravského kraje, přestože tento kraj je záměrem nejvíce dotčen. To samozřejmě regionu vadilo a bránil se.
Názor soudu, že jih Moravy se mohl zapojit do rozhodování prostřednictvím sousedního kraje a například Krajská hygienické stanice Jihomoravského kraje se mohla interními postupy snažit o ovlivnění stanoviska Krajské hygienické stanice Zlínského kraje, vadí zástupcům z regionu jižní Moravy. Vadí jim natolik, že se obrátili na soud.
„Rozsudek soudu jsem si přečetla a konstatuji, že naprosto vůbec nevzal v úvahu a nevyrovnal se s námitkami obcí, dokonce některé ani nevzal jako účastníky. Z těchto důvodů také právní zástupkyně obcí podala proti tomuto rozsudku kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Neztotožňuji se také s mnoha vyjádřeními soudu, nicméně respektuji, že spis je vrácen báňskému úřadu k novému projednání a doufám, že Báňský úřad vezme v úvahu názor soudu v tom, že by měl posoudit nové podmínky v terénu bez ohledu na EIA a vypořádat se se všemi novými stanovisky,“ uvedla senátorka Anna Hubáčková (KDUČSL) v reakci na písemné vyhotovení rozsudku.
Pro ministra Brabce rozsudek prý očistil postup ministerstva. „Vyzývám všechny, kteří se této štvanice na úředníky aktivně účastnili, a těch důkazů v médiích je nepřeberně, aby se veřejně omluvili. A pokud se neomluví, ať se alespoň stydí za to, co zde posledních pět let předváděli nejenom v médiích, ale i při veřejných projednáních, například v Senátu,“ uvedl Brabec.
Požadavky na omluvu jsou prý předčasné. O těžbě štěrku u Moravského Písku není dosud rozhodnuto. „Kauza zdaleka neskončila a já za dobu kauzy omluvu od nikoho vyžadovat nebudu, ale ani se nikomu omlouvat nehodlám. To je absurdní, hájím veřejný zájem, chráním naši vodu,“ řekla Hubáčková a připomněla prohlášení Brabce o nutnosti ochrany pitné vody.
Podstatou sporu je nesouhlas regionu s těžbou štěrku. Ta počítá s vytvořením jezera asi pět set metrů od pátého nejvýznamnějšího zdroje pitné vody v zemi. Odborníci apelují na ochranu pramenišť, těžební jezero může například vypláchnout povodeň a kontaminovat prameniště.
Soud vůbec nevzal v úvahu a nevyrovnal se s námitkami obcí
Facebook:
Dosud nebyl přidán žádný produkt.