Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Brabcovi chodí obálky plné štěrku. Zabraňte těžbě a chraňte vodu, vyzývají ho lidé - aktualne.cz 9.9.2019

 

Brabcovi chodí obálky plné štěrku. Zabraňte těžbě a chraňte vodu, vyzývají ho lidé

 

Ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi za hnutí ANO začaly chodit dopisy s neobvyklým obsahem. V každém z nich je hromádka štěrku s výzvou, aby zabránil těžbě štěrkopísku u Moravského Písku. Proti možné těžbě, odhadované až na čtyřicet let, se bouří desítky starostů a velké množství lidí s odůvodněním, že by těžba mohla ohrozit životně důležité zásoby vody. Jejich obavy ale vyvrací těžební firma i úředníci. A ministr Brabec se brání, že do jejich rozhodování nemůže zasahovat. V úterý se vše bude probírat v Senátu, kam se chystají příznivci i odpůrci těžby.

Na první pohled může působit rozhodnutí odpůrců těžby štěrkopísku na východě Moravy jako poněkud nepochopitelný čin, oni sami ale tvrdí, že jinou možnost už nevidí. Proto se rozhodli posílat ministrovi životního prostředí za ANO Richardu Brabcovi dopisy, ve kterých je sáček se štěrkopískem - ano, s obyčejným štěrkem. A také prosba, aby se do celé záležitosti vložil.

"V první fázi posíláme 50gramové obálky, v druhé fázi bychom posílali dopisy do 500 gramů a o třetí fázi zatím nebudu mluvit," říká Hana Habartová, která vystupuje za spolek s názvem Za vodu pro lidi. Na otázku, proč se rozhodli pro takto nezvyklý způsob oslovení ministra, odpovídá, že už neviděli téměř žádnou jinou možnost, jak na problém upozornit.

"Máme pocit, že nás nikdo nebere na vědomí, přestože proti těžbě je obrovské množství lidí, kteří již dvakrát podepisovali petici proti těžbě a téměř šedesátka obcí, jejich zastupitelstva přijala usnesení proti těžbě. Pokud by těžba ovlivnila kvalitu vody, byli bychom to my, kdo by to nejvíce pocítil," říká Habartová s tím, že zdroj pitné vody, který je podle ní v ohrožení, je co do velikosti pátým největším v celém Česku. 

 

Ministr by měl zasáhnout, tvrdí senátorka

 

Podobně mluví také senátorka za KDU-ČSL Anna Hubáčková, která pochází z dotčeného regionu a zároveň patří mezi iniciátorky úterního jednání o problému ve Stálé komisi Senátu VODA - SUCHO. Komise pořádá setkání, na kterém by se měli sejít vedle odpůrců těžby také ti, kteří tvrdí, že za splnění přesně stanovených podmínek těžby ohrožení pitné vody nehrozí.

Podle znění programu půjde o veřejnou oponenturu "s cílem prověřit relevantnost dosud zpracovaných podkladů z pohledu ochrany podzemních vod a s tím spojeného rizika znehodnocení významného vodního zdroje". Nejdůležitější ale bude to, jestli se nakonec státní úředníci rozhodnou těžbu povolit, či nikoli.

"Společně s mnoha lidmi z východu a jihu Moravy jsem přesvědčený, že pan ministr Brabec by měl zasáhnout a měl by se postarat o vypracování nové studie o vlivu těžby štěrkopísku na životní prostředí," navrhuje Hubáčková. Podle ní je nynější studie zastaralá a neodpovídá současným přírodním podmínkám. "Jednoznačně dochází ke klimatickým změnám, které mají vliv také na zmiňovaný zdroj pitné vody nedaleko míst, kde by měla být těžba. Zdroj vody se sesouvá níž a riziko zasažení těžbou je větší a větší," prohlašuje senátorka.

Senát se zabýval těžkou už loni v srpnu, tehdy přijal usnesení na podporu ochrany zdroje pitné vody. Podle usnesení senátoři mimo jiné označili senátoři petici 140 tisíc lidí za důvodnou.

 

Nikdy neohýbám ruku úředníkům, dušuje se Brabec

 

Spory ohledně těžby se táhnou několik let a doprovází je velké množství velmi různorodých rozhodnutí, stanovisek i posudků. Na začátku všeho byla snaha společnosti České štěrkopísky vyřídit si postupně všechna možná povolení pro budoucí těžbu štěrkopísku v lokalitě Moravský Písek - Uherský Ostroh, kde jsou podle odborníků zásoby až na čtyři desítky let.

Společnosti se nakonec podařilo získat klíčová rozhodnutí, ať už to bylo například kladné stanovisko vlivu stavby na životní prostředí, nebo letos v lednu od Obvodního báňského úřadu stanovení dobývacího prostoru. Toto rozhodnutí ale zatím nezačalo platit,  protože se proti němu odvolaly například některé obce či Vodovody a kanalizace Hodonín, které celou kauzu na webu společnosti detailně mapují a do Senátu vysílají autobus s odpůrci těžby.

 

Radek Bartoníček 9.9.2019

 

aktualne.cz

 

 

 

 

Více na:

 

Další aktuaility a média

2007.2016

Ples seniorů v Ratíškovicích

 

Více informací

2007.2016

Výroční členská schůze Českého zahrádkářského svazu v Ratíškovicích

 

Více informací

2007.2016

Hasičský ples v Ratíškovicích

 

Více informací

2007.2016

Společenský ples seniorů S-centra Hodonín

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.