Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Bojí se o vodu – Zlínský deník – 9.12.2020

 

Bojí se o vodu

Zlínský deník 

9.12.2020

 

 

Obce ze Slovácka se v kauze štěrkopískovny odvolaly kvůli zdroji pitné vody pro zhruba 140 tisíc obyvatel regionu

PAVEL BOHUN PETR TUREK

Uherský Ostroh Stále nejasný je osud štěrkopískovny, jejíž vznik je naplánován mezi Uherským Ostrohem a Moravským Pískem na ploše téměř 24 hektarů. O zahájení těžby se už řadu let vedou spory na několika úrovních, především kvůli blízkému zdroji pitné vody pro zhruba 140 tisíc obyvatel regionu.

Proti rozsudku krajského soudu, jenž rozhodnutí o tamním dobývacím prostoru pro těžbu štěrkopísku zrušil a vrátil jej zpět Českému báňskému úřadu (ČBÚ) k vypořádání se s několika okolnostmi těžebního záměru, podala kasační stížnost právní zástupkyně obcí a měst ze Slovácka. Představitelé Uherského Ostrohu, jehož se tato kauza přímo dotýká, v ní řeší pro změnu záležitosti související s územním plánem.

TLAK VEŘEJNOSTI

„Soud se nevyrovnal s námitkami obcí, dokonce některé obce ani nevzal jako účastníky řízení,“ přiblížila hlavní důvody toho, proč byla kasační stížnost podána, senátorka a odpůrkyně těžby Anna Hubáčková. To žalovaný báňský úřad se proti rozsudku neodvolal. „Možnosti kasační stížnosti u Nejvyššího správního soudu jsme nevyužili,“ potvrdil v úterý mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek.

Nejzazším termínem pro podání kasační stížnosti byl poslední listopadový den. Tuto možnost odvolání proti rozsudku o stanovení dobývacího prostoru mezi Uherským Ostrohem a Moravským Pískem nezvolil ani těžař. „Povolovací proces k záměru u Uherského Ostrohu se táhne již tolik let, že se v něm málokdo vyzná. Správní orgány zároveň čelí značnému tlaku médií a dotčené veřejnosti. I proto jsme se rozhodli nepodat kasační stížnost a nechat Český báňský úřad v klidu znovu rozhodnout, přestože s některými důvody, proč soud žalobě vyhověl, nesouhlasíme,“ sdělil advokát zastupující společnost České štěrkopísky Tomáš Uherek.

ČEKAJÍ, KAM SE TO POSUNE

Podle ostrožského starosty Vlastimila Petříka stěžujícím obcím jiný postup ani nezbýval. „My jsme trošku v jiném postavení. V této věci vystupujeme samostatně, protože ten dobývací prostor se nachází v katastru Uherského Ostrohu a jako město pochopitelně máme k tomu území jiný vztah než ostatní obce. Naše největší výtka se týká územního plánu, v čemž nám soud vyhověl, i když nepředpokládám, že by mělo jít o úplný obrat. V podstatě dal za pravdu, že to odůvodnění dostatečné nebylo a my čekáme, kam se to posune dál,“ řekl Deníku Vlastimil Petřík.

Řada z účastníků řízení přitom považuje za důležité také to, jak se soud dívá v kauze na otázku veřejného zájmu. „Jak zásobování obyvatelstva pitnou vodou, tak těžba nerostných surovin jsou primárně veřejným zájmem,“ stojí v odůvodnění rozsudku. Pokračování na straně 2

„Jak zásobování obyvatelstva pitnou vodou, tak těžba nerostných surovin jsou primárně veřejným zájmem.“

Další aktuaility a média

2007.2016

Hodonínsko: děti z poničených obcí baví dobrovolníci. Na příměstských táborech - denik.cz - 21.7 2021

  Hodonínsko: děti z poničených obcí baví dobrovolníci. Na...

Více informací

2007.2016

Pro děti z tornádem zasažených obcí připravili výlet, uhradí jim i tábor - blansko.cz - 16.7.2021

Pro děti z tornádem zasažených obcí připravili výlet, uhradí jim i...

Více informací

2007.2016

Vavrouškovu cenu ulovil Pernický, rybář z kauzy Bečva; pedagožka Korvasová a mladý vědec Mikát - asz.cz - 14.7.2021

  Vavrouškovu cenu ulovil Pernický, rybář z kauzy Bečva; pedagožka Korvasová a...

Více informací

2007.2016

Schůzka vedoucího Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v ČR pan Liang-Ruey KE v Senátu v souvislosti s finančním darem JMK pro postižené obce tornádem

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.