Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Bojí se o vodu, proto se obce odvolaly – slovacky.denik.cz 9.12.2020

 

Bojí se o vodu, proto se obce odvolaly

slovacky.denik.cz 

9.12.2020

 

Stále nejasný je osud štěrkopískovny, jejíž vznik je naplánován mezi Uherským Ostrohem a Moravským Pískem na ploše téměř 24 hektarů.

Kliknutím zvětšíte

4 fotografie v galerii ›

Budoucí těžba štěrkopísku na letecké mapě. | Foto: Deník / Petr Turek

O zahájení těžby se už řadu let vedou spory na několika úrovních, především kvůli blízkému zdroji pitné vody pro zhruba 140 tisíc obyvatel regionu.

Proti rozsudku krajského soudu, jenž rozhodnutí o tamním dobývacím prostoru pro těžbu štěrkopísku zrušil a vrátil jej zpět Českému báňskému úřadu (ČBÚ) k vypořádání se s několika okolnostmi těžebního záměru, podala kasační stížnost právní zástupkyně obcí a měst ze Slovácka. Představitelé Uherského Ostrohu, jehož se tato kauza přímo dotýká, v ní řeší pro změnu záležitosti související s územním plánem.

„Soud se nevyrovnal s námitkami obcí, dokonce některé obce ani nevzal jako účastníky řízení,“ přiblížila hlavní důvody toho, proč byla kasační stížnost podána, senátorka a odpůrkyně těžby Anna Hubáčková. To žalovaný báňský úřad se proti rozsudku neodvolal.

„Možnosti kasační stížnosti u Nejvyššího správního soudu jsme nevyužili,“ potvrdil v úterý mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek.

Nejzazším termínem pro podání kasační stížnosti byl poslední listopadový den. Tuto možnost odvolání proti rozsudku o stanovení dobývacího prostoru mezi Uherským Ostrohem a Moravským Pískem nezvolil ani těžař.

„Povolovací proces k záměru u Uherského Ostrohu se táhne již tolik let, že se v něm málokdo vyzná. Správní orgány zároveň čelí značnému tlaku médií a dotčené veřejnosti. I proto jsme se rozhodli nepodat kasační stížnost a nechat Český báňský úřad v klidu znovu rozhodnout, přestože s některými důvody, proč soud žalobě vyhověl, nesouhlasíme,“ sdělil advokát zastupující společnost České štěrkopísky Tomáš Uherek.

Podle ostrožského starosty Vlastimila Petříka stěžujícím obcím jiný postup ani nezbýval.

„My jsme trošku v jiném postavení. V této věci vystupujeme samostatně, protože ten dobývací prostor se nachází v katastru Uherského Ostrohu a jako město pochopitelně máme k tomu území jiný vztah než ostatní obce. Naše největší výtka se týká územního plánu, v čemž nám soud vyhověl, i když nepředpokládám, že by mělo jít o úplný obrat. V podstatě dal za pravdu, že to odůvodnění dostatečné nebylo a my čekáme, kam se to posune dál,“ řekl Deníku Vlastimil Petřík.

Řada z účastníků řízení přitom považuje za důležité také to, jak se soud dívá v kauze na otázku veřejného zájmu.

„Jak zásobování obyvatelstva pitnou vodou, tak těžba nerostných surovin jsou primárně veřejným zájmem,“ stojí v odůvodnění rozsudku. Jak ale sdělila senátorka Hubáčková, po schválení aktuálního pozměňovacího návrhu vodního zákona, by byla prioritní právě pitná voda.

U plánovaného dobývacího prostoru pro těžbu štěrkopísku mezi Uherským Ostrohem a Moravským Pískem se počítá na ploše téměř 24 hektarů s maximální těžbou suroviny do 200 000 tun ročně.

Podle dostupných informací z poslední zprávy Českého báňského úřadu za minulý rok, se v ČR o rok dříve vytěžilo 6,3 milionu kubíků štěrkopísku, což znamenalo příjem do státního rozpočtu přesahující 21 milionů korun. Ten byl rozdělen mezi ČBÚ, ministerstva průmyslu a životního prostředí.

Darujte ověřené místní informace. Digitální předplatné Deník.cz můžete svým blízkým pořídit již od 249 Kč. Více informací zde .

Tento článek jste si mohli přečíst díky předplatnému Deník Klubu

Autor: Pavel Bohun , Petr Turek

Autor: Petr Turek, Edita Palkovičová, Iva Janoušková, Barbora Zemanová, Radek Ctibor

Další aktuaility a média

2007.2016

171.výročí narození T.G.Masaryka - Hodonín

   

Více informací

2007.2016

8. schůze Senátu - projednání zákona o bonusu k nemocenské při koronavirové karanténě

 

Více informací

2007.2016

9. schůze Ústavně-právního výboru - projednání zákona o bonusu k nemocenské při koronavirové karanténě

 

Více informací

2007.2016

Jednání pléna Senátu - projednání tzv. Pandemického zákona

   

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.