Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Bojí se o vodu, proto se obce odvolaly – Slovácké noviny – 11.12.2020

 

Bojí se o vodu, proto se obce odvolaly

Slovácké noviny

11.12.2020

 

 

Uherský Ostroh Stále nejasný je osud štěrkopískovny, jejíž vznik je naplánován mezi Uherským Ostrohem a Moravským Pískem na ploše téměř 24 hektarů. O zahájení těžby se už řadu let vedou spory na několika úrovních, především kvůli blízkému zdroji pitné vody pro zhruba 140 tisíc obyvatel regionu.

Proti rozsudku krajského soudu, jenž rozhodnutí o tamním dobývacím prostoru pro těžbu štěrkopísku zrušil a vrátil jej zpět Českému báňskému úřadu (ČBÚ) k vypořádání se s několika okolnostmi těžebního záměru, podala kasační stížnost právní zástupkyně obcí a měst ze Slovácka. Představitelé Uherského Ostrohu, jehož se tato kauza přímo dotýká, v ní řeší pro změnu záležitosti související s územním plánem.

„Soud se nevyrovnal s námitkami obcí, dokonce některé obce ani nevzal jako účastníky řízení,“ přiblížila hlavní důvody toho, proč byla kasační stížnost podána, senátorka a odpůrkyně těžby Anna Hubáčková. To žalovaný báňský úřad se proti rozsudku neodvolal. Nejzazším termínem pro podání kasační stížnosti byl poslední listopadový den. Tuto možnost odvolání proti rozsudku o stanovení dobývacího prostoru mezi Uherským Ostrohem a Moravským Pískem nezvolil ani těžař. „Povolovací proces k záměru u Uherského Ostrohu se táhne již tolik let, že se v něm málokdo vyzná. Správní orgány zároveň čelí značnému tlaku médií a dotčené veřejnosti. I proto jsme se rozhodli nepodat kasační stížnost a nechat Český báňský úřad v klidu znovu rozhodnout, přestože s některými důvody, proč soud žalobě vyhověl, nesouhlasíme,“ sdělil advokát zastupující společnost České štěrkopísky Tomáš Uherek.

Podle ostrožského starosty Vlastimila Petříka stěžujícím si obcím jiný postup ani nezbýval. „My jsme trošku v jiném postavení. V této věci vystupujeme samostatně, protože ten dobývací prostor se nachází v katastru Uherského Ostrohu a jako město pochopitelně máme k tomu území jiný vztah než ostatní obce. Naše největší výtka se týká územního plánu, v čemž nám soud vyhověl, i když nepředpokládám, že by mělo jít o úplný obrat. V podstatě dal za pravdu, že to odůvodnění dostatečné nebylo, a my čekáme, kam se to posune dál,“ řekl Vlastimil Petřík.

Řada z účastníků řízení přitom považuje za důležité také to, jak se soud dívá v kauze na otázku veřejného zájmu. „Jak zásobování obyvatelstva pitnou vodou, tak těžba nerostných surovin jsou primárně veřejným zájmem,“ stojí v odůvodnění rozsudku. Jak ale sdělila senátorka Hubáčková, po schválení aktuálního pozměňovacího návrhu vodního zákona by byla prioritní právě pitná voda.

„Naše největší výtka se týká územního plánu, v čemž nám soud vyhověl, i když nepředpokládám, že by mělo jít o úplný obrat.“

Vlastimil Petřík, starosta Uherského Ostrohu

 

 

 

Další aktuaility a média

2007.2016

Hodonínsko: děti z poničených obcí baví dobrovolníci. Na příměstských táborech - denik.cz - 21.7 2021

  Hodonínsko: děti z poničených obcí baví dobrovolníci. Na...

Více informací

2007.2016

Pro děti z tornádem zasažených obcí připravili výlet, uhradí jim i tábor - blansko.cz - 16.7.2021

Pro děti z tornádem zasažených obcí připravili výlet, uhradí jim i...

Více informací

2007.2016

Vavrouškovu cenu ulovil Pernický, rybář z kauzy Bečva; pedagožka Korvasová a mladý vědec Mikát - asz.cz - 14.7.2021

  Vavrouškovu cenu ulovil Pernický, rybář z kauzy Bečva; pedagožka Korvasová a...

Více informací

2007.2016

Schůzka vedoucího Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v ČR pan Liang-Ruey KE v Senátu v souvislosti s finančním darem JMK pro postižené obce tornádem

 

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.