Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Body sbírali vinař i „šéfstarosta“ - 5 plus 2 – Břeclavsko a Hodonínsko - 9.10.2020

 

Body sbírali vinař i „šéfstarosta“ - 5 plus 2

 Břeclavsko a Hodonínsko 

 9.10.2020

 

Kulturní buditel i hlavy obcí. Ve volbách na Břeclavsku a Hodonínsku voliči sázeli na známá jména

BŘECLAVSKO, HODONÍNSKO | Kdyby záleželo jen na voličích z Hodonínska, jednoznačným vítězem krajských voleb by byli lidovci. V okrese o tři procenta hlasů přeskočili krajsky nejúspěšnější ANO a zkopírovali tentýž poměr jako při posledních volbách před čtyřmi lety.

Lidovce na Hodonínsku dopředu poslaly výrazné osobnosti. Především starosta Josefova Vojtěch Pospíšil. V jeho obci pro KDU-ČSL hlasovalo oslnivých 83,61 procenta voličů. Jedná se o vůbec největší podporu sněmovní strany v jedné obci v celé České republice. Body lidovcům připsala i senátorka Anna Hubáčková z Ratíškovic.

„Hodonínsko bylo vždy baštou lidovců. Mnoho starostů a komunálních politiků se rekrutuje z lidové strany. Jsou nejblíž potřebám lidí v obcích, znají jejich trápení a pracují pro ně. Lidé jejich práci znají a její výsledky při volbách zhodnotili,“ analyzuje Vojtěch Pospíšil skvělý výsledek lidovců v regionu. Hodonínsko podle něj trápí problémy se suchem, V krajském zastupitelstvu proto chce usilovat o ochranu pitné vody a zadržení vody v krajině. Chce kvalitní krajské i místní komunikace, lepší sociální péči i podporu folkloru.

Velkou oporou regionu by po volbách mohl být František Lukl, starosta Kyjova, který do krajské koalice dovedl kandidátku Starostů pro jižní Moravu. Měl by být spojkou mezi krajem a vládou. Jako předseda Svazu měst a obcí i bývalý ministr pro místní rozvoj v Rusnokově vládě má totiž v Praze řadu kontaktů. Mnohokrát dokázal tlačit na vládu, aby vyslyšela požadavky obecních samospráv. Například nedávno ji jako „první starosta“ nutil, aby obcím poslala kompenzační bonus za to, že jim předtím vzala peníze pro živnostníky, které ovlivnila opatření proti koronaviru. „O styčném důstojníkovi mezi Brnem a Prahou jsme debatovali. Rád se této role ujmu,“ sdělil Lukl.

Barvy Hodonínska budou v krajském zastupitelstvu hájit rovněž staronový krajský zastupitel Ivo Vašíček z Čejkovic za Piráty, poslanec Lubomír Španěl z Šardic za SPD a podnikatel Jiří Kasala z Hodonína za ODS.

Břeclavský úspěch Pirátů

Za Břeclavsko zůstává v krajském zastupitelstvu dosavadní radní pro zdravotnictví Milan Vojta z ANO. Jeho strana, která dosud držela post hejtmana a tedy i vládu nad krajem, se však po čtyřech letech přesouvá do opozice.

Ve vládnoucí koalici se naopak ocitli Piráti a s nimi i Petr Vlasák, břeclavský radní, kantor tamějšího gymnázia a duchovní otec řady kulturních akcí. I díky němu se Piráti v Břeclavi vyšplhali z ani ne čtyřprocentní podpory před čtyřmi lety na současných 16,47 procenta.

Kultuře i školství by se chtěl Petr Vlasák věnovat i na krajské úrovni. „Konkrétně pro Břeclav bych rád zabojoval o záchranu obřadní síně na židovském hřbitově a o pomoc kraje se záchranou břeclavského zámku. Jelikož se každé léto podílím na Slavnostech rajčat, rád bych udělal síť a společnou propagaci food festivalů na jižní Moravě, které by se vzájemně mohly propojit a pomoct si s reklamou i nabídkou jídel. Ve školství bych chtěl upnout pozornost a podporu na unikátní školy, jako je ta vinařská ve Valticích. Jednoduše prosaditelná by mohla být idea tzv. salátových barů v jídelnách středních škol a učilišť,“ naznačuje Vlasák své plány.

Občanští demokraté mají v zastupitelstvu hned dvojí účast z Břeclavska. V mandátu pokračuje podnikatel Pavel Kašník z Hlohovce a doplní ho vinař a ekonom z Hustopečí Oldřich Vachala. Ten již dříve avizoval, že se chce věnovat podpoře vinařů a zemědělců. Usilovat chce o to, aby se pro ně zjednodušila administrativa, jež je nadměrně zatěžuje. „Koalice s lidovci, Piráty a Starosty mi dává naději na rozvoj našeho krásného kraje a možnost posunout jej zpět mezi ty nejlepší kraje v České republice,“ napsal na svém facebookovém profilu.

Za lidovce bude zájmy Břeclavska hájit Richard Zemánek, místostarosta Břeclavi a již zkušený krajský zastupitel.

Trochu jiné volby

Co do volební účasti Břeclavsko i Hodonínsko za krajem jako celkem o čtyři procenta pokulhává. Tyto volby však byla kvůli epidemii koronaviru v mnohém jiné. Lidé v karanténě mohli vůbec poprvé volit z auta na drive-in stanovištích, případně si zavolat speciální komisi s volební urnou. Toho využili například v Domově Horizont v Kyjově, kde takto odvolilo sedm klientů.

Jak jste volili

Břeclavsko %

ANO 22,43 Piráti 14,53 KDU-ČSL 13,29 ODS 12,47 Starostové pro již. Mor. 8,92 SPD 6,62 Spolu pro Moravu 5,69 ČSSD 4,90

Volební účast 34,19

Hodonínsko

KDU-ČSL 21,13 ANO 19,29 Starostové pro již. Mor. 15,72 Piráti 11,46 ODS 8,48 SPD 6,95 ČSSD 5,22 Spolu pro Moravu 2,62

Volební účast 34,92

Kyjovský starosta František Lukl má být styčným důstojníkem pro komunikaci kraje s vládou.

FOTO | JIŘÍ SALIK SLÁMA

VÍCE O VOLBÁCH NA STRANĚ 4

Autor: IVANA SOLAŘÍKOVÁ MARKÉTA LANKAŠOVÁ

 

 

 

Další aktuaility a média

2007.2016

171.výročí narození T.G.Masaryka - Hodonín

   

Více informací

2007.2016

8. schůze Senátu - projednání zákona o bonusu k nemocenské při koronavirové karanténě

 

Více informací

2007.2016

9. schůze Ústavně-právního výboru - projednání zákona o bonusu k nemocenské při koronavirové karanténě

 

Více informací

2007.2016

Jednání pléna Senátu - projednání tzv. Pandemického zákona

   

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.