Zajímá mě Váš názor - napište mi

Tel.: +420 732 475 570

Email: hubackovaa@senat.cz

Antl nečekaně končí v Senátu. „Jeho“ Ústavně-právní výbor čeká velká přestavba – info.cz – 10.10.2020

 

Antl nečekaně končí v Senátu. „Jeho“ Ústavně-právní výbor čeká velká přestavba

info.cz

 10.10.2020

 

Klíčový Ústavně-právní výbor Senátu, který projednává ty nejdůležitější návrhy zákonů a svými stanovisky často předznamenává rozhodování celé komory třeba při potvrzování prezidentových kandidátů na ústavní soudce, se po těchto volbách výrazně promění. Po 10 letech jej už nepovede Miroslav Antl (dříve za ČSSD, nyní Za občany), který ze Senátu po neúspěšném duelu s Janem Grulichem (TOP 09) překvapivě odchází. Z aktuálních 10 členů důležitého výboru mohou nyní skončit až čtyři. Výraznější přesuny tak mohou znamenat i změnu stylu jeho práce, přístupu k jednotlivým zákonům a možná i viditelnější vstup politiky do odborných témat.

Druhé volební kolo totiž prohráli rovněž další současní členové Ústavně-právního výboru : příbramský senátor Jiří Burian (ODS) a o pár desítek hlasů také karvinský senátor Radek Sušil (ČSSD). Pokračovat ve výboru nemusí ani senátor Martin Červíček (ODS), který si chce uvolnit ruce pro funkci královehradeckého hejtmana.

Otázkou je, kdo po Miroslavu Antlovi Ústavně-právní výbor Senátu povede. Může to být dokonce i senátor bez právního vzdělání, protože právníků v horní komoře působí tradičně málo a po těchto volbách tomu nebude jinak. Vedle Antla ze Senátu již v prvním kole vypadl rovněž Jiří Dienstbier (ČSSD). Nově naopak přicházejí Jan Holásek (podpořený sedmi stranami a hnutími), někdejší spolumajitel největší advokátní kanceláře na trhu Havel & Partners (dříve Havel, Holásek & Partners) a advokátka Adéla Šípová (za Piráty). Favorizovaného Michaela Žantovského (za ODS, STAN a TOP 09) pak porazil stávající senátor a advokát Václav Láska (SEN 21).

Ve hře o předsednický post tak může být někdo ze stávajících místopředsedů výboru. Jeden z nich, zlínský senátor Tomáš Goláň (za SEN 21), jinak daňový poradce, nyní obhájil mandát. Jak již ale bylo naznačeno, nikdo z nich, tedy ani Miroslav Adámek (za ANO), Michael Canov (SLK) či Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), není právníkem, resp. Hubáčková vystudovala v bakalářském programu veřejnou správu na brněnské právnické fakultě.

„Předsedou ústavně-právního výboru jsem už 10 let a baví mě to. Řídím schůze věcně, apoliticky, mluví ti, kteří jsou připravení, stává se, že vezmu slovo třeba i předkladatelům, kteří nejsou schopni reagovat. Těžiště práce senátora dávám právě do výboru a do regionů,“ říkal pak ve velkém předvolebním rozhovoru pro INFO.CZ Mirolav Antl. Ten je tak nečekaně rovněž shrnutím jeho dvou senátních mandátů.

Autor: Jan Januš

Další aktuaility a média

2007.2016

171.výročí narození T.G.Masaryka - Hodonín

   

Více informací

2007.2016

8. schůze Senátu - projednání zákona o bonusu k nemocenské při koronavirové karanténě

 

Více informací

2007.2016

9. schůze Ústavně-právního výboru - projednání zákona o bonusu k nemocenské při koronavirové karanténě

 

Více informací

2007.2016

Jednání pléna Senátu - projednání tzv. Pandemického zákona

   

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.
roh.png, 3,1kB

V nákupním košíku nemáte žádné zboží.

Dosud nebyl přidán žádný produkt.